Ediția: Duminică 12 Mai 2024. Nr. 6621

CSM 2007 Focşani va juca finala Cupei României la futsal

Performanță de excepție pentru echipa de futsal CSM 2007 Focșani. Elevii antrenorilor Petrache Gurguiatu și Orlando Åžerbănică au reușit aseară un rezultat istoric, calificarea în finala Cupei României, după ce au trecut cu 7-4 (3-0) de Spicom Sf. Gheorghe. Returul din Polivalenta focșăneană s-a jucat cu sala aproape plină și, după 3-3 în tur, a fost la discreția echipei de pe Milcov care și-a asigurat calificarea încă de la puază. Sorin Popa (2) a ratat prima ocazie a partidei, șutul acestuia lovind bara. Săraru (3, șut pe lângă bară și 8 – șut în bară) a ratat deschiderea scorului. CSM 2007 a punctat prima oară în minutul 9. Ilaș a șutat spre poarta oaspeților, portarul Cristiano a respins în față și Curteanu a pus latul pentru 1-0. Săraru a majorat scorul cu un lob peste portar (13), iar Ilaș a stabilit scorul pauzei după ce a driblat și portarul (14). Munteanu (18) și Sorin Popa (19) au lovit din nou barele porții adverse. În actul secund, Curteanu a dus scorul la 4-0 (22), iar Spicom a redus din handicap, după ce același Curteanu a deviat nefericit în propria poartă un șut al lui Mate (23). Budocso (23) a marcat pentru 4-2, dar focșănenii au apăsat din nou pe accelerație și Ilaș (24) și Săraru (36) au adus liniștea în tabăra vrânceană. Spicom a mai marcat de două ori, iar Toader a închis tabela în ultimul minut al partidei cu un șut de la distanță. „Este o performanță istorică pentru noi și pentru județul nostru. Îi felicit pe toți jucătorii, dar și pe cei care au fost alături și care au crezut în noi”, ne-a declarat după semifinala de aseară antrenorul Petrache Gurguiatu. CSM 2007 Focșani a evoluat cu: Borș, Săraru, Curteanu, Toader, Pătrașcu, Munteanu, Sergiu Sava, Ilaș, Mândrescu și Vasilescu. De partea cealaltă, Spicom a venit la Focșani doar cu șapte jucători: Cristiano, Kisgyorgy, Budocso, Mate, Negoiță, Åžerban și Paulo Pinto. În finala Cupei României, CSM 2007 Focșani va întâlni cel mai probabil pe Cityus Tg. Mureș, formație care a câștigat prima manșă a celelaltei semifinale, 6-4 pe terenul echipei Concordia Chiajna. Finala este programată în Sala Sporturilor din Tg. Mureș, pe 14 iunie și va fi transmisă în direct de postul Sport 1.