Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

Semieşec pe teren propriu pentru CSM Focşani

CSM Focșani – FCM Cîmpina 0-0, în etapa a 19-a a Ligii secunde la fotbal. Focșănenii au făcut un meci slab, în fața unei contracandidate la retrogradare. Sîmbătă, CSM se va deplasa la Dorohoi, pentru confruntarea cu echipa FC Botoșani. CSM Focșani și FCM Cîmpina au oferit sîmbătă un meci de slabă factură, deși cele două echipe se află în zona nisipurilor mișcătoare în Liga secundă la fotbal. Cu sabia deasupra capului, focșănenii au început bine și au irosit prima si-tuație de gol prin Curteanu, care a trimis în portarul oaspeților (4). Cîmpinenii au ieșit mai mult la joc și au trecut pe lîngă gol prin Ekwalla, lovitura acestuia de cap ocolind poarta vrîncenilor (30). Nici căpitanul Bucătaru nu a avut noroc în finalul primului act, cînd a șutat pe lîngă poartă din careul Cîmpinei. Certați la pauză de Gică Mihali, focșănenii au jucat altceva în partea a doua a meciului și au asediat poarta oaspeților, dar fără folos. Irinel Ionescu a șutat în plasa laterală din 6m (54), Curteanu a șutat aiurea din poziție favorabilă (65), iar francezul Kamel Bettiche l-a evidențiat pe portarul Plachta (68), iar cu cinci minute înainte de final a trimis pe lîngă poartă. Finalul a fost încins, Băia, de la FCM Cîmpina fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, luate în decurs de numai două minute. Sîmbătă, CSM Focșani va evolua pe terenul din Dorohoi împotriva echipei FC Botoșani. A debutat Parra Ignatio Exasperat de ineficiența jucătorilor din linia mediană, antrenorul Gică Mihali l-a trimis în teren pe chilianul Parra Ignatio. Jucătorul a impresionat la debut, a fost aproape de gol spre finalul întîlnirii și a fost lăudat de antrenorul său. „Este un jucător de clasă care mi-a plăcut. A fost un risc al conducerii de a-l aduce la echipă și nu a dezamăgit”, a spus Mihali. CSM Focșani – FCM Cîmpina 0-0 CSM Focșani: Ivanciu – Dumitriu, Ir. Ionescu, Toader, Săraru – Curteanu, Bucătaru (cpt.), Iurișniți, Roșu (Parra Ignatio 56) – Bettiche, Rîșcu (Covaci 61). Antrenor: Gică Mihali. FCM Cîmpina: Mindileac (Plachta 51) – Aristan, Dragomir, Vodiță, Å¢iclea – Ekwalla, Jecu, Cristea, Bica – C. Ilie (Băia 73), Enache (Păștin 88). Antrenor: Vasile Cosarek. Cartonașe galbene: Ionescu 9, Curteanu 54 (CSM) Focșani) respectiv Jecu 8, Enache 42, Aristan 56, Ekwalla 71, Bica 75, Băia 90+1 și 90+3 (FCM Cîmpina). Eliminat: Băia (93). Stadion: Milcovul (Focșani); Spectatori: 1.000. Arbitru: Emil Voicu (Bacău); Asistenți: Sebastian Stoianov (Constanța) și Vladimir Urzică (Piatra-Neamț). Declarații după meci: Gică Mihali (antrenor CSM Focșani): Sînt decepționat de rezultat și de evoluția echipei. Una vorbim la antrenamente și alta facem în teren. Am abuzat de mingi lungi și jucătorii mei au fost emotivi în fața unei echipe care nu a arătat nimic. Am dominat total, dar nu am avut luciditate. Am convingerea că putem să ne atingem obiectivul impus, salvarea de la re-trogradare, chiar dacă ne va fi greu. La Botoșani mergem să ne jucăm șansa. În fotbal se poate întîmpla orice. Vasile Cosarek (antrenor FCM Cîmpina): A fost un joc modest, cu două reprize diferite. În primul act am jucat mai bine, iar în repriza a doua ne-am retras în apărare și au început și problemele. Sînt mulțumit că am reușit să scoatem un punct pe terenul unei contracandidate la retrogradare, chiar dacă nu am contat mai deloc în atac. Rezultatele etapei : CSM Focșani – FCM Cîmpina 0-0, Delta Tulcea – Prefab Modelu 0-2, Forex Brașov – FCM Bacău 2-0, Dunărea Galați – Petrolul Ploiești 1-4, Concordia Chiajna – FC Botoșani 1-1, CS Otopeni – Sportul Studențesc 4-1, Dinamo II București – FC Brașov 2-1, Intergaz București – Progresul 1-2, Dunărea Giurgiu – FC Săcele 0-0. Etapa viitoare (sîmbătă, 15 martie): FC Botoșani – CSM Focșani, Prefab Modelu – Forex Brașov, FCM Bacău – Dunărea Giurgiu, FC Săcele – Intergaz București, Sportul Studențesc – Dunărea Galați, DinamoII-CSOtopeni, Petrolul Ploiești – Concordia Chiajna, FCM Cîmpina – Delta Tulcea, FC Brașov – Progresul București.