Ediția: Duminică 12 Mai 2024. Nr. 6621

Trăgătorii de la CS Unirea, pe podium în Capitală

Patru sportivi de la secția de tir a Clubului Sportiv Unirea Focșani au urcat pe podium la ediția din acest an a „Cupei de Iarnă”, competiție care s-a încheiat ieri la Poligonul Dinamo din Capitală. Sportivii antrenați de Adrian Alaci au obținut două locuri I, prin Bogdan Breană (juniori II) și Cristina Sima (juniori I), ambii la 40 focuri aer comprimat; un loc secund, prin Alexandru Lazăr (la juniori II); un loc III prin Andrei Petrea (la juniori I), în timp ce Cosmin Åžușu s-a clasat pe locul IV. „Sînt bucuros că sportivii au început anul competițional cu rezultate foarte bune, în condițiile în care la startul întrecerii de la București s-au aflat cei mai valoroși trăgători ai momentului. Pentru sportivii noștri urmează Campionatul Național, programat la sfîrșitul acestei luni, în Capitală”, a declarat antrenorul sportivilor, Adrian Alaci. Cel mai consacrat trăgător vrîncean, Alin Moldoveanu, transferat între timp la Dinamo București nu a prins podiumul deoarece a lipsit în prima zi de concurs, iar în a doua a strîns 959 de puncte, insuficiente pentru a primi măcar un premiu. Sportivul va pleca astăzi la Munchen, în Germania, la un concurs internațional. La ediția din 2007, Alin Moldoveanu a obținut medalia de aur, după ce a participat în proba de pușcă aer comprimat și a încheiat competiția cu un punctaj de 595 de puncte.