Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

Doi focşăneni, aur şi argint la „Dracula Open“

Dragoș Irimia și Cosmin Isofache, de la clubul Dragon Focșani au luat medalii la „Dracula Open”, în Capitală. Cosmin Isofache face parte din Lotul României de taekwondo WTF. Doi sportivi de la clubul de taekwondo Dragon Focșani au urcat pe podium la ediția din acest an a „Dracula Open”, competiție care a avut loc la Sala Polivalentă din București și care a reunit la start 315 sportivi din 13 țări. La întrecerea din Capitală a participat și grecul Michail Moroutzos, campion olimpic de taekwondo. Județul nostru a fost reprezentat de juniorii Dragoș Irimia și Cosmin Isofache. Ambii au urcat pe podium și au luat medalii. Dragoș Irimia a luat aurul la categoria -48 de kilograme, în timp ce Cosmin Isofache a obținut medalia de argint la categoria -55 de kilograme. Sportivii sînt pregătiți de antrenorul Cristi Mălureanu. În acest an competițional, Cosmin Isofache a devenit campion național de taekwondo la categoria -51 de kilograme, în timp ce Dragoș Irimia a luat bronzul la ca-tegoria -45 de kilograme. Evoluțiile bune pe care Cosmin Isofache le-a avut în competițiile din acest an i-a adus selecționarea în Lotul României de taekwondo WTF. Au luat bronzul la CN de cadeți Sportivul Alin Onoiu, de la Dragon Taekwondo Focșani, a obținut medalia de bronz la ediția din acest an a Campionatului Național de copii și cadeți, întrecere care a avut loc la Galați. Din delegația vrînceană au mai făcut parte Gabriel Enache (categoria -43 de kilograme) și Cristian Tănase (categoria -40 de kilograme), însă aceștia nu au prins podiumul. La ediția de anul trecut a etapei finale, Alin Onoiu a obținut titlul de vicecampion național, în timp ce Cristi Tănase a fost eliminat în faza sferturilor. Sportivii sînt antrenați de Cristi Mălureanu.