Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

Tenismenii de la Unirea au luat bronzul la „Naţionale“

O performanță extraordinară au rea-lizat tenismenii de la Clubul Sportiv Unirea Focșani la întrecerile Campiona-tului Național pe echipe, grupa de vîrstă 14 ani, competiție care s-a încheiat sîmbată pe terenurile de la Centrul Național din București. Din delegația clubului focșănean au făcut parte Cristi Iacob (locul 8 în clasamentul alcătuit de Fede-rația Română de Tenis de cîmp), Teodor Apostu (locul 17), Rareș Ispas (locul 136), Vasile Pîrvu (locul 156), Cosmin Pioară (locul 160), Adrian Tăbîrcă, Adrian Isache, Răzvan Mirică și Vlad Herescu. Tenismenii sînt antrenați de George Bucuroiu. În semifinale, Unirea Focșani a pierdut, 1-4 în fața echipei SCM Bacău, singura victorie fiind adusă de Iacob și Apostu, 6-2, 4-6, 6-4 în fața perechii Vlad Murad, Åžerban Rotariu. În celelalte partide, Cristi Iacob a pierdut, 3-6, 6-4, 6-7 cu Dragoș Ignat, Adrian Tăbîrcă a cedat, 1-6, 2-6 în fața lui Åžerban Rotariu, Teodor Apostu a pierdut, 5-7, 6-4, 2-6 cu Teodor Marin, iar Adrian Isache a fost învins în două seturi, 3-6, 2-6 de Sebastian Ermicoiu. În finala mică a competiției, Unirea Focșani a învins echipa Dafora Mediaș. Medalia de aur a revenit echipei Tenis Club Cluj Napoca, iar SCM Bacău a intrat în po-sesia medaliilor de argint.