Ediția: Sâmbătă 25 Mai 2024. Nr. 6633

Karateka vrînceni, pe podium la Piatra Neamţ

Sportivii de la secția de karate a Clubului Sportiv SLD Focșani au obținut patru medalii la ediția din acest an a Campionatului Național de karate, competiție care a avut loc sîmbătă și duminică la Piatra Neamț. Doinița Pădurice a obținut medalia de aur la categoria -55 de kilograme, învingînd-o în finala mare, ca și anul trecut, pe sora ei, Steluța, cea din urmă fiind campioană națională de kata. Gabi Pîrvu a obținut titlul de campion național la categoria -65kg, sportivul fiind la prima participare la seniori, după ce anul trecut a fost campion național de juniori. Liviu Stănică a fost medaliat cu bronz la categoria -85 de kilograme, performanță obținută și la ediția din 2005. De remarcat faptul că Doinița Pădurice e vicecampioană mondială en-titre,campioană națională de kumite în ultimii 3 ani, vicecampioană națională la kata. Competiția de la Piatra Neamț a fost cea mai bogată în medalii pentru istoria SLD Focșani. Sportivii sînt antrenați de Liviu Stănică.