Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Preşedintele arbitrilor de fotbal, Ovidiu Rusu, şi-a dat demisia

Colegiul Județean de Arbitri Vrancea a rămas de ieri fără președinte, după ce Ovidiu Rusu și-a înaintat demisia către conducerea Asociației. Rusu a anunțat că renunță la funcția sa din motive personale, dar decizia fostului cavaler al fluierului din județ a fost luată după ședința Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Vrancea, care a decis ca partida dintre Fan Vio Cîmpineanca și Unirea Bolotești (3-1) să fie reluată din minutul 46, după ce, în primă instanță observatorul Ovidiu Rusu a decis întreruperea meciului în urma incidentelor provocate în pauza meciului de jucătorii echipei din Bolotești. „Nu am fost de acord cu decizia luată de Comisia de Disciplină la partida dintre Cîmpineanca și Bolotești și nu este normal ceea ce s-a petrecut pe un teren de fotbal. Cei de la Comisie au luat o decizie anormală, în condițiile în care un arbitru au fost lovit de jucători. În secolul în care trăim, unii înțeleg prin a-și face dreptate cu pumnul pe terenul de fotbal. Mai mult, Comisia care a judecat actele de indisciplină este formată și din doi foști arbitri (Åžtefan Brașoveanu și Adrian Martinescu) care au avut numeroase abateri și au ieșit pe ușa din dos a fotbalului vrîncean. Decizia pe care au luat-o poate avea repercusiuni în viitor asupra arbitrilor care oficiază în campio-natul județean și ne mirăm de ce arbitrii de fotbal care merg la meciurile din județ sunt loviți. Probabil cineva de la AJF a uitat cînd l-a amenințat pe Åžtefan Brașoveanu (n.r președintele Comisiei de Disciplină) că îl va da afară din funcție deoarece nu l-a amendat cu 2000 de euro pe Dan Dumitru (n.r. președintele Consiliului de Adminstrație al echipei CSM Focșani). Am fost manipulat de Asociația Județană de Fotbal și nu mi s-a permis să-mi fac treaba pînă la capăt. Nu-mi pare rău de munca pe care am depus-o, dar regret că nu mai pot fi alături de arbitrii pe care i-am format și promovat”, ne-a declarat Ovidiu Rusu. În aceste zile, AJF Vrancea va lua în discuție demisia lui Ovidiu Rusu, existînd posibilitatea ca aceasta să nu fie acceptată. La sfîrșitul săptămînii trecute, Ovidiu Rusu, în calitate de observator federal la partida de Divizia D dintre Fan Vio Cîmpineanca și Unirea Bolotești (3-1, după 45 de minute) a luat decizia, după ce s-a consultat cu Dan Ene, administratorul Bazei Sportive „Milcovul II” de a întrerupe meciul la pauză, după ce asistentul Cornel Olteanu a fost lovit cu pumnul în figură de jucătorul Silviu Tudorache (Bolotești). Contactat pentru a-și exprima punctul de vedere, președintele Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Vrancea, Åžtefan Brașoveanu, ne-a declarat că nu este în localitate și nu poate comenta acuzele aduse de Ovidiu Rusu, dar va reveni în zilele următoare cu un punct de vedere. Se vor juca 45 de minute din Fan Vio Cîmpineanca – Unirea Bolotești Întrunită marți seara, după o ședință maraton de 4 ore, Comisia de Disciplină din cadrul AJF Vrancea, formată din Åžtefan Brașoveanu, Grigore Năstase, Adrian Martinescu și Gheorghe Ivanciu a decis ca partida dintre Fan Vio Cîmpineanca și Unirea Bolotești să fie reluată din minutul 46, de la scorul de 3-1, iar jucătorii eliminați în timpul și pauza partidei să nu aibă drept de joc. Tudorache (Bolotești), cel care l-a lovit pe asistent a primit 8 etape de suspendare, iar Ivan (Bolotești) va sta pe tușă două etape, în timp ce Nucșoară (Bolotești) va sta trei etape. Totodată, echipa Unirea Bolotești a fost amendată cu 140 RON, pentru trei cartonașe roșii primite într-un meci. Sancțiuni dure și pentru frații Albu din Pufești Marian și Viorel Albu, jucători la divizionara D Unirea Pufești, au fost suspendați de Comisia de Disciplină din cadrul Asocia-ției Județene de Fotbal Vrancea, după ce, la finalul partidei FC Panciu – Unirea Pufești (3-2), au lovit cu palma și scuipat doi arbitri. Cel care a lovit cu palma, Marian Albu a fost suspendat pe o perioadă de 2 ani de zile și amendat cu suma de 100 RON, iar fratele său, Viorel va sta pe tușă un an de zile și va scoate de buzunar suma de 100 RON. Asistentul Dan Chiriac l-a acționat deja în judecată pe cel care l-a lovit. Terenul celor din Mărășești, suspendat timp de opt etape Clubul Chimica Mărășești a primit o suspendare a terenului timp de 8 etape, după ce, în timpul partidei cu Voința Odobești, un spectator l-a lovit cu pumnul pe asistentul Ionuț Paraschiv. Cei din Mărășești nu se află la prima abatare de acest gen, anul trecut avînd terenul suspendat timp de șase etape după ce un spectator a lovit un arbitru.