Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Pambac Bacău – CSM Focşani 1-2

CSM Focșani își păstrează poziția de lider în seria sa după ce ieri a învins, cu scorul de 2 – 1, echipa Pambac Bacău. Rezultatul este cu atît mai important dacă ținem cont de faptul că cele trei puncte au fost cîștigate în deplasare, în dauna principalei contracandidate la promovare în al doilea eșalon fotbalistic al țării. Unul dintre argumentele cele mai importante care au dus la cîștigarea acestui meci a fost și prima record de cinci milioane de lei promisă jucătorilor în caz de victorie. Meciul a fost unul foarte bun pentru CSM Focșani, contraatacurile fiind arma echipei noastre. Scorul a fost deschis de focșăneni încă din minutul 4 prin Bucătaru, golul doi al focșănenilor fiind înscris în minutul 54 de Predoiu. La acest scor gazdele nu au mai avut nimic de pierdut și s-au năpustit în atac, Pambac reușind să înscrie golul de onoare în minutul 73 prin Agachi. Acest gol a fost urmat de un alt moment de-licat pentru CSM Focșani, echipa jucînd în 10 oameni din minutul 80 cînd Stanciu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe. Focșănenii au efectuat ultima schimbare în minutul 90+2, acesta fiind ultimul eveniment notabil al meciului. CSM Focșani a jucat cu următoarea echipă: Ivanciu – Crăciun, Toader, Gurguiatu, Ungureanu (67 Stanciu), Bucătaru, Petrică, Săraru, Radu – Predoiu, Rîșcu Etapa viitoare (vineri, 27 octombrie): CSM Focșani – CF Leonard Pașcani; Roseal – Oțelul II; Ceahlăul II – Transkurier; Willy Bacău – CSM Rm. Sărat; Aerostar – FCM II Bacău; CFR Pașcani – Juventus Fălticeni; Laminorul Roman – Petrolul Moinești; KSE Tg. Secuiesc – Poli II Iași; Poli Galați – Pambac Bacău.