Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Boxerii de la Unirea Focşani, locul I la Trofeul „Ciccio Portoghese“

Åžase pugiliști de la Clubul Sportiv Unirea Focșani și patru de la Box Club „Cîtea” Iași au luat marele premiu al Trofeului „Ciccio Portoghese”, competiție ajunsă la ediția a IX-a și care a avut loc la Bari, Rosetto și Pescara, în Italia. Echipa română, alcătuită din boxeri din Focșani și Iași, a cîștigat toate meciurile din cadrul turneului internațional și a primit din partea organizatorilor o cupă de dimensiuni considerabile. Lotul de la Unirea a fost format din Cătălin Paraschiveanu – categoria 63kg, Sorin Maxim – 81kg, Silviu Gheba – categ. 54kg, Cosmin Font – categ. 57kg, Vasile Stîngaciu – categ. 69kg, Marian Stîngaciu – categ. 75kg, iar locul de la Box Club „Cîtea” Iași a fost format din Claudiu Radu – categ. 60kg, Rocco Anghel – categ. 64kg, Florin Ilie – categ. 51kg și Bogdan Grosu – categ. 81kg. „A fost un turneu foarte puternic, cu echipe din Italia, Germania, Suedia, Austria, Polonia și Belgia. Ne-am descurcat foarte bine și la finalele de la Bari am fost aplaudați la sceună deschisă de italieni, care au apreciat evoluțiile pugiliștilor noștri. Dovada faptului că a fost un turneu puternic este faptul că unele meciuri au fost filmate de postul de televiziune Rai Tre”, ne-a declarat directorul clubului Unirea Focșani, Petrea Vîlcu. Delegația română a fost însoțită în Italia de antrenorul Victor Lupu, de directorul CS Unirea, Petrea Vîlcu și de șeful Direcției de Sport Vrancea, Petre Plopeanu.