Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Alina Popescu, locul 5 în Grecia

Atleta focșăneană Alina Popescu, legitimată la Unirea Focșani și Farul Constanța a ocupat locul 5 în proba de triplusalt a întrecerii internaționale „Venizelia”, întrecere care a ajuns la ediția cu numărul 58 și desfășurată la Chania, în Grecia. Sportiva antrenată de Costel Popovici a realizat performanța de 13,44 m, inferioară cu 16 cm celei a sportivei de pe poziția a 4-a. Proba a fost cîștigată de Anastasya Zuravlena, din Uzbekistan, cu 14,33 m. La Chania au mai participat două fete și un băiat din România. Angela Moroșanu a fost prima la 400 m garduri (55,37 s), Viorica Å¢igău a ocupat locul 3 la 100 m garduri (13,24 s) și 9 la lungime (6,25 m), în vreme ce Alexandru Mihăilescu a încheiat cursa de 110 m garduri pe poziția a doua, cu 13,55 s. La sfîrșitul acestei săptămîni, Alina Popescu va concura la etapa finală a Campionatului Național de tineret și seniori.