Ediția: Marți 14 Mai 2024. Nr. 6623

Karateka din Panciu s-au remarcat la „Naţionale“

Secția de karate din Panciu a CS Unirea Focșani a obținut rezultate foarte bune la ediția din acest an a Campionatului Național, competiție care s-a desfășurat în Capitală. Karateka pănceni au cucerit 15 medalii, prin: Mihaela Pădureț și Andrei Radu (ambii la kata), medalii de aur, Amelia Pîrlea (kata), Andrei Belibou (kata), Andrei Baniță (kata și kumite), Alexandru Palmă (kumite), medalii de argint, Mădălina Damian (kata și kumite), Eduard Apostolie (kata), Bogdan Olaru (kata), Dragoș Isac (kumite), Mihai Gheț (kumite) și Rodica Chiper (kumite), medaliați cu bronz. „Pentru mine este o bucurie în plus deoarece în ultimul an, secția de karate din Panciu a obținut cele mai bune rezultate la categoria copii și cadeți. Competiția din Capitală a fost foarte puternică, aproximativ 800 de sportivi de la 30 de cluburi. Mulțumesc Primăriei Panciu (primar Ion Petre), domnului Ciprian Nica și sponsorului principal Dan Macovei, dar și părinților, care reprezintă sufletul acestui club”, a spus antrenorul Marius Cojocaru. Secția de karate a CS Unirea Focșani este condusă de Aurel Giurgea, secondat de Daniel Fusaru și Marius Cojocaru. Următoarea competiție va avea loc pe 3 și 4 iunie, Cupa României, la București.