Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Steliştii au smuls un egal noroc la Dinamo

Altădată așteptat cu surle și trîmbițe, derby-ul de tradiție al fotbalului românesc s-a strecurat timid pe un calendar supraaglomerat. S-a străduit să iasă din umbra confruntării istorice și europene dintre Rapid și Steaua. Din frustarea „cîinilor” și epuizarea entuziastă a steliștilor a rezultat o confruntare aprigă, avînd ca miză un titlu de campioană ce începe să aibă o valoare mai mult decît simbolică. Partida a lîncezit între cele două careuri pînă spre minutul 40, explodînd pe neașteptate odată cu sprintul lui Zicu și faultul de roșu comis de Ogăraru. A urmat golul lui Claudiu Niculescu, ratarea lui Florentin Petre, scăpat singur cu Carlos, și tresărirea steliștilor, ce păreau dispuși să aștepte greșeala adversarului. Tot în finalul primei părți, Mărgăritescu a primit într-un interval de numai două minute tot atîtea cartonașe galbene, exigentul Rodomonti restabilind egalitatea numerică fără să clipească. Zece la zece o repriză întreagă a însemnat mai mult spațiu pe teren și avantaj pentru echipa mai dispusă și mai capabilă la efort. În plan tactic, Olăroiu a fost nevoit să umple golul lăsat de Ogăraru prin retragerea lui Nicoliță – renunțînd astfel la schimbul amețitor de benzi pe care Bănel și Boștină îl execută de obicei -, iar Florin Marin a sacrificat un jucător ofensiv, Dănciulescu, pentru a-l introduce pe Grigorie, cu scopul evident de a-și reface linia mediană. Dialogul tehnicienilor a continuat, Marin apelînd la prospețimea lui Cătălin Munteanu, iar Oli la șarjele lui Oprița. În aceste condiții, Dinamo a continuat, la adăpostul fragilului avantaj, să încerce să-și țină adversarii departe de poarta lui Cristi Munteanu, sperînd într-un contraatac decisiv, în timp ce Steaua a împins cît a putut jocul, dar Cristea (47) și Dică (60) au trecut pe lîngă egalare. Cînd nimeni nu mai credea că se poate întîmpla ceva, Cristocea a marcat dintr-o lovitură liberă care nu anunța nimic spectaculos. Titlul se joacă în continuare. Rezultatele meciurilor de duminică: FC Vaslui – Farul Constanța 0-2, Pandurii Tg. Jiu – Rapid 0-0, Dinamo – Steaua 1-1.