Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Fotbal – Divizia B FC Vrancea a reuşit o victorie mare in faţa Iaşiului

FC Vrancea a reușit simbătă, o victorie mare in fața echipei Poli Unirea Iași, cu 1-0(0-0), prin golul marcat de Răzvan Pădurețu in minutul 84, print-un șut de excepție de la peste 25 de metri. Jocul a fost urmărit de peste 3.500 de spectatori, care au creat o atmosferă deosebită pe toată durata partidei. Suprafața de joc de pe stadionul din Focșani s-a prezentat impecabil, de parcă nu ar fi suportat 72 de ore de precipitații continue, ploaie și zăpadă abundentă. Elevii lui Marin Barbu veniseră la Focșani, cu obiectivul declarat de a obține cele trei puncte puse in joc. Ca de obicei, Ionuț Chirilă a pregătit meciul cu foartă multă atenție, pină in cele mai mici amănunte. Jocul a fost extrem de echilibrat, fiecare dintre echipe creindu-și mai multe ocazii de a marca. Prima parte a jocului a fost dominată de formația noastră, care in urma unui joc de pase consistent, a reușit să pună in pericol poarta apărată de Matthyas. Putem spune că echipa noastră s-a prezentat foarte bine la acest prim joc oficial din acest sezon, mai ales dacă ținem cont de faptul că elevii lui Chirilă au văzut iarba pentru prima dată in acest an, abia la meciul cu Iașiul. Formația fanion s-a antrenat și a jucat meciurile amicale, numai pe terenuri acoperite de zăpadă și acest lucru s-a văzut in unele momente ale jocului. Unirea putea deschide scorul in prima repriză, dar Ghirie, Modiga și Căruntu au ratat din situații foarte bune. Fotbaliștii vrinceni au dominat in partea a doua a jocului, Poli Unirea Iași a inceput mai bine, avind momente in care a controlat jocul. După numai 15 minute de joc, elevii profesorului Ionuț Chirilă au pus stăpinire din nou pe meci. in ciuda tinereții, fotbaliștii noștri au dat dovadă de mult calm, crezind in forțele lor pină la finalul celor 90 de minute. Cu patru minute inainte de finalul meciului Ghirie a primit cel de al doilea cartonaș galben, dar arbitrul Crăciunescu nu l-a eliminat. Au urmat două aproape 4 minute comice, in care Crăciunescu a alergat de la un asistent la altul, pentru a-i intreba dacă jucătorul focșănean mai avea un cartonaș galben. Pină la urmă Ghirie a fost eliminat. Victoria echipei noastre este meritată, nimeni neputind pune la indoială superioritatea fotbaliștilor de la FC Vrancea. Evoluția fotbaliștilor focșăneni a atras atenția televiziunilor importante din Rom