Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

Petrolul Brăila-Proodeftiki Adjud: Un meci cu probleme pentru adjudeni

Pentru jocul cu Petrolul Brăila antrenorul secund al echipei Proodeftiki, Marian Brutaru, nu a putut conta pe serviciile citorva jucători foarte importanți, portarul și in aceași timp căpitanul echipei, Ion Dogaru, fundașii Adrian Păun și Cristi Gurguiatu, mijlocașul Marian Ungureanu precum și atacantul Cristi Hanga care nu au fost convocați. Au mai lipsit datorită unor suspendări Gabriel Chebac și Mircea Lazăr. Å¢inind cont de toate aceste probleme care au apărut pe parcursul săptăminii trecute la echipa din Adjud secundul Marian Brutaru a fost nevoit să inceapă jocul de la Brăila cu Petrolul, penultima clasată in seria a doua a diviziei „C”, cu o formulă de echipă improvizată. Astfel, adjudenii au inceput jocul cu următorul unsprezece: M. Ivanciu(Alexe) – Metehău, I. Călin, Avram, T. Cozma, Grigore(Ed. Călin) – Samoilă(I. Rusu), Dociu, P. Ioan-cpt – Bercaru, Deliver. Echipa a fost condusă de pe banca tehnică de secundul Marian Brutaru deoarece antrenorul principal Alexandru Suciu nu a fost prezent nici de această dată la joc. De altfel, nici președintele echipei din Adjud, Vasile Tătaru, nu a fost prezent la Brăila, acesta renunțind la funcția de președinte incă de la mijlocul săptăminii trecute. După ce gazdele de la Petrolul au deschis scorul in prima repriză prin Ghioca in minutul 25, echipa din Adjud a egalat situația in minutul 58 al intilnirii prin Tudorel Cozma care a reluat in poartă din interiorul careului după o lovitură de colț executată de căpitanul echipei adjudene de la acest joc, Petrică Ioan. După ce adjudenii au egalat și atunci cind se părea că jocul va curge in favoarea lui atacantul echipei Proodeftiki Adrian Bercaru, abia revenit după o suspendare de patru etape pentru lovirea unui arbitru, a fost eliminat de arbitrul intilnirii pentru două cartonașe galbene, spulberind astfel orice iluzie a adjudenilor de a se intoarce cu vreun punct de la Brăila. Cu șapte minute inainte de finalul jocului, in minutul 83, Zainea l-a invins pe tinărul portar Romică Alexe, aflat la debut in divizia „C”, iar in minutul 90 al intilnirii Fătu a consfințit victoria gazdelor reușind cel de-al treilea gol al echipei brăilene. Rezultatele etapei a IX-a: Petrolul Brăila – Proodeftiki Adjud 3 – 1 (1-0); Petrolul Berca – Olimpia Rm. Sărat 1 – 1 (1-0); Chimia Brazi – Poiana Cimpina 1 – 1 (1-1); Conpet Ploiești – Tractorul Brașov 2 – 1 (1-1); Turistul Pietroasa – Petrolistul Boldești 0 – 1 (0-1); Unirea Urziceni – Dunărea Galați 1 – 0 (1-0); Tricolorul Breaza – Metalul Băicoi 3 – 2 (1-2); CS Voluntari a stat. Clasament SERIA C2: 1. Poiana Cimpina 9 6 3 0 28-4 21p +9 2. Tricolorul Breaza 9 6 2 1 18-7 20p +5 3. Chimia Brazi 9 5 3 1 17-7 18p +5 4. Petrolistul Boldești 8 5 2 1 14-8 17p +5 5. Conpet Ploiești 9 5 1 3 15-8 16p +2 6. Tractorul Brașov 9 4 2 3 22-9 14p +2 7. Turistul Pietroasa 9 4 2 3 13-13 14p -1 8. Olimpia Rm. Sărat 9 4 2 3 12-12 14p +2 9. Proodeftiki Adjud 9 4 1 4 17-12 13p +2 10. Petrolul Berca 9 4 1 4 18-18 13p -2 11. Unirea Urziceni 8 4 1 3 10-10 13p +1 12. Dunărea Galați 9 3 1 5 9-10 10p -2 13. Petrolul Brăila 9 3 0 6 14-27 6p -9 14. Metalul Băicoi 7 1 1 5 10-17 4p -5 15. CS Voluntari 8 0 0 8 4-30 0p -12