Ediția: Marți 30 aprilie 2024. Nr. 6615

Claudia Prisecaru, sportiva CSM Focșani 2007, antrenată de profesorul Cristian Orza, a reușit o performanță excepțională miercuri seara, 25 mai. La Meetingul Iberoamericano Huelva WA Continental Tour Europe Bronze, Claudia a stabilit un nou record personal în proba de 3000 metri obstacole, în care este specialistă – 9.33.41! Timpul este cu 13 secunde mai bun decât cel mai bun timp al ei de până acum. În cursa de la Huelva, Claudia Prisecaru s-a clasat pe locul 4, după franțuzoaica Alice Marie Genevieve Finot, englezoiaca Aimee Pratt și etiopianca Asimarech Naga. ”Claudia a făcut o cursă fantastică. A obținut un timp de nivel mondial cu care și-a confirmat baremul pentru Campionatul European și foarte probabil intră în rankingul pentru Campionatul Mondial”, mi-a spus după cursă profesorul Cristian Orza.

Claudia urmează să alerge, la 3 iunie, la un alt concurs foarte puternic, Manchester Invitational 2022 în aceeași probă de 3000 metri obstacole. În ediția din 2021 a Manchester Invitational, Claudia Prisecaru s-a clasat a treia, în urma britanicei Aimee Pratt și spanioloaicei Clara Vinaras.