Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629
Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Vidra. Silviu Pintilie va candida pentru un nou mandat de primar

          Primarul comunei Vidra, Silviu Pintilie, și-a anunțat candidatura pentru un nou mandat de edil șef. Primarul Silviu Pintilie are sprijinul PSD, partid pe care îl reprezintă încă de la primul mandat. Silviu Pintilie este primar al comunei Vidra din anul 2016. „Astăzi mă adresez dumneavoastră în vederea candidaturii pentru un nou mandat de Primar al comunei noastre din partea Partidului Social Democrat. În proiectele aflate în derulare dar și în cele viitoare aprobate avem sprijinul domnului Halici Nicușor, viitorul președinte al Consiliului Județean Vrancea, cu ajutorul căruia vom continua dezvoltarea localității noastre. Alături de echipa Consilierilor locali PSD am reușit în acești ani construirea unei gradinițe noi cu program prelungit, construirea unei Stații de Salvare, modernizarea Policlinicii din Vidra, modernizarea a 10 unități de învățământ, susținerea și sprijinirea lăcaşelor de cult în vederea reclădirii și modernizării, construirea a 4 noi poduri în satele Voloșcani, Viișoara, Irești, dotarea cu lift a spitalului N.N. Săveanu Vidra, asfaltare teren de sport și cale acces la Liceul „Simion Mehedinți” Vidra, amenajare loc de joacă pentru copii, construire trotuare și parcări în zonele Tichiriș-Vidra-Călimani, extindere rețea aducțiune apă și captarea sursei din Dealul Măgura, totodată dotarea cu panouri fotovoltaice pentru sistemul de alimentare cu apă Vidra, modernizare iluminat public Vidra, Scafari, Tichiriș, Irești și alte achiziții prin fonduri europene, reparații modernizări în satele ce înglobează comuna Vidra“, a precizat primarul comunei Vidra, Silviu Pintilie.

          Edilul șef din Vidra a făcut și o scurtă prezentare a proiectelor aflate în derulare și care vor fi finalizate anii următori. Este vorba de investiții finanțate cu fonduri europene dar și de la bugetul de stat, din care amintim: Modernizarea Căminului Cultural din Vidra; Lucrări în curs la Obiectivul de Investiții ”Extindere funcțională și dotarea ambulatoriului integrat din cadrul Spitalului N.N. Săveanu Vidra construcție clădire + dotare cu Computer Tomograf, Ecograf, Electrocardiograf, Concentrator Oxigen, Colonscop Aspirat portabil, echipament digital de Grafie și Scopie; Modernizare și extindere rețea apă și canal; Centru de Colectare Deșeuri prin Aport voluntar; Construire centru de zi ”Sfânta Maria” Tichiriș; Reabilitare și modernizare străzi în comuna Vidra; Înființare centru comunitar integrat în comuna Vidra; Gestionarea câinilor fără stăpân; Construire grup sanitar public. „Îmi doresc să fiți alături de mine și de echipa consilierilor PSD pentru a putea duce la bun sfârșit proiectele aflate deja în derulare, să dăm naștere unor noi proiecte de infrastructură și de interes local, să ne bucurăm astfel de liniște, bun trai și conviețuire în armonie și respect în comuna noastră. Ca și până acum voi fi deschis dialogului și ideilor constructive pentru că doar împreună putem să consolidăm Vidra – «Poarta Vrancei»“, a mai spus primarul Silviu Pintilie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?