Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

• CS Medgidia – CSM Focșani 2007, vineri, 1 martie, 3-1, sâmbătă, 2 martie 3-1 (21-15, 25-10, 25-21, 27-25)

CS Medgidia și CSM Focșani 2007, clasate pe primele două locuri în Seria Est a Campionatului Diviziei A2 la volei feminin la finalul sezonului regulat al campionatului 2023-2024, s-au întâlnit în două jocuri de verificare, vineri, 1 martie și  sâmbăta, 2 martie, la Medgidia. În ambele întâlniri, gazdele s-au impus cu 3-1. Sâmbătă, focșănencele au început cu set câștigat la 21, le-au cedat pe următoarele două la 10 și 21, în setul final au dus jocul în prelungiri, însă au ratat de două ori punctul câștigător. Cele două formații se întâlniseră la Focșani, la 9 și 10 februarie, la debutul meciurilor de pregătire pentru ultima parte a campionatului Diviziei A2 și barajul de promovare în Divizia A1. Și atunci, echipa din Medgidia câștigase de două ori. Pentru ambele formații, care sunt lipsite de meciuri oficiale o perioadă destul de lungă, cele patru amicale au constituit o modalitate foarte bune pentru pregătire și testare a nivelului de joc în compania unei adversare de nivel valoric apropiat.