Handbal, Liga Națională – Bucătaru, formidabil: procentaj, 59 la sută!

• CSM Vaslui – CSM Focșani 2007 19-19 (8-8)

CSM Focșani 2007: Bucătaru, Cloșcă, Marocico – Ragea, Rață – 7, Pavlov, Miroiu – 3, Trkulja – 2, Popovici, Toboșaru – 3, Mocanu, Marijanac, Roșu – 1, Eros, Simsar – 3, Makrishin.
CSM Vaslui: Petrila, Cioată – Ionescu, Popa – 1, Szoke, Pavel, Vucicevic, Iousefinezhad, Amihăesi, Hușanu – 2, Glendza – 1, Oancea – 1, Yashchanka, Acatrinei – 3, Chiratcu – 7.

CSM Vaslui și CSM Focșani 2007 au terminat la egalitate partida jucată în această seară în runda a 19-a a campionatului Ligii Naționale de handbal. Scor, 19-19 (8-8). Cel mai bun om de pe teren a fost portarul oaspeților, Alexandru Bucătaru, care a apărat 24 de mingi din 41 aruncate la poarta sa – procentaj, 59 la sută, rarisim pentru un meci de Ligă Națională. În poarta cealaltă, Petrila a apărat 16 mingi din 35, cu un procentaj, de asemenea, foarte bun.

Forma celor doi portari explică în bună măsură numărul mic de goluri înscrise. Descrierea fazelor jocului, făcută pe FRF livestats, indică o scrupulozitate excesivă a arbitrilor față de focșăneni, împotriva cărora au dictat 8 eliminări de câte 2 minute, ultima în minutul 59:52, față de două împotriva gazdelor, cărora le-au oferit cu 8 secunde înainte de final lovitura de la 7 metri din care au egalat!