Ediția: Marți 14 Mai 2024. Nr. 6623

Futsal – Mărășeștenii sunt în Final Four-ul Cupei României

• ACS Mausoleul – CSM Târgu Mureș 5-1 (1-0)

ACS Mausoleul Mărășești s-a calificat în Final Four-ul Cupei României la futsal. A făcut-o în mod spectaculos și convingător în fața unui public generos în încurajări, obișnuit cu jocuri foarte bune ale favoriților. Și de multe ori încheiate cu victorii. În sferturile de finală, formația din Mărășești a întâlnit sâmbătă, 24 februarie, de la ora 17:00, colega de promovare, CSM Târgu Mureș. În finala Ligii a 2-a, ACS Mausoleul se impusese cu 5-3 iar în actualul campionat câștigase și acasă și la Târgu Mureș. De la cele două victorii din campionat în ambele echipe au avut loc modificări de lot. De la Mărășești au plecat la Târgu Mureș fotbaliști de top – Ion Al Ioani și Norbert Tifan, Fernando Dobre s-a transferat la CSM Deva iar Mimi Stoica nu a mai venit la echipă după meciul cu Șoimii Simand. A venit, însă, de la Galați, Cosmin Petică, jucător de valoare, cu mare experiență competițională.    Oaspeții au venit la Mărășești după ce au câștigat în 2024 patru meciuri din cinci disputate. Sâmbătă, însă nu au avut nici o șansă în disputa cu gazdele care au intrat pe teren doar cu gândul la victorie și la calificarea în careul de ași al Cupei României. Calificare pe care au obținut-o prin golurile marcate de Petică, de trei ori și câte o dată, de Cireș și Dumitru. Celelalte sferturi: AS Inter Gheorgheni – ACS Sepsi SIC; Futsal Klub Odorheiu SecuiescCSF CFR 1933 Timișoara; CSM Deva – United Galați.

Au arbitrat Andras Benedek și Attila Szabo iar rezervă a fost Attila Balint, toți din Odorheiu Secuiesc. Observarea a fost asigurată de Doru Balmuș, din Galați.