Maria Daciana Ciubotaru a avut din nou o prestație foarte bună după titlurile câștigate la Constanța! Evoluând în Cupa Aditen din Circuitul Național de Tenis, turneu pentru 12 ani, la Băile Govora, sâmbătă, duminică și luni, micuța campionă de la CSM Focșani 2007 – are doar 11 ani și jumătate – a reușit două victorii spectaculoase, prin care a trecut de Elena Teodora Coca, de la Tenis Club Rîmnicu Vîlcea și de favorita nr. 4, – Ioana Teodora Sava, de la CS Vektor. În sferturi de finală, pe fondul oboselii accumulate după concursurile acestei veri, Maria a cedat cu 3-6, 6-3, 4-6 în partida cu favorita nr. 6, Liliana Rogojinaru de la CS Tineret. Cei care o cunosc foarte bine pe Maria apreciază că nivelul la care ea se exprimă „a crescut tehnic, tactic, dar și mental”, ceea ce anunță și o creștere a valorii rezultatelor pe terenul de joc!