Ediția: Joi 16 Mai 2024. Nr. 6625

Baschet, Liga Națională – Este timpul pentru a doua victorie

CSM Focșani 2007 va întâlni sâmbătă, 9 decembrie, de la ora 17:00, în Sala Polivalentă, pe CSM Constanța, în etapa a 12-a a campionatulul Grupei B a Campionatului Ligii Naționale la Baschet. Pentru gazde este un meci de foarte mare importanță pentru că, așa cum arată acum clasamentul, cele două formații vor merge împreună în grupa 11-18 a fazei a doua a campionatului. Fază în care echipele vor intra cu punctele obținute în meciurile directe cu colegele de grupă din prima fază a competiției. În tur, focșănenii au fost foarte aproape de victorie – au fost întrecuți cu 79-78 – iar sâmbătă au ocazia să-și ia revanșa și să obțină a doua victorie pentru locurile 11-18! În ultimele patru întâlniri, indiferent de adversar sau locul de disputare a meciului, au pierdut la diferențe foarte mici, fiind depășiți, de regulă, în utimul minut! Este timpul să li se întoarcă șansa și să câștige, fie și cu punctele din ultimul minut! Au forța de joc necesară. Mai au nevoie și de încrederea care să le dea frumosul tupeu al învingătorilor!