• CSM Focșani 2007 – Metalul Buzău 2-3 (1-1)

CSM Focșani 2007: Preda (70 Păduraru) – Negoiță, Săpunaru, Marku (3 Pahonțu), Dumitru – Enache, Toba, Mazilu (60 Dimitrie Toader), Gorovei (70 Zaharia) – Ciobanu (70 Mihart), Tchassem. Rezerve neutilizate: Stroe, Dănilă, Oprea, David Toader.

Antrenori, Octavian Grigore – principal, Adrian Senin – secund.

Metalul Buzău: Costel Toader – Rusu, Panaite, Marian Manea – Olaru, Moraru, Bortoneanu, Tudorică – Opaiț, Moldovean, Arnăutu. Rezerve: Cîșlaru, Banu, Dan Stan, Alin Manea, Saim Tudoe, Mihai, Nedelcu, Chirpac, Trandafir.

Antrenori, Mircea Ștefan – secund, Ștefan Leu – pentru portari.

Întâlnirea cu Metalul Buzău de vineri, 1 Decembrie, de pe Stadionul Milcovul, ar fi trebuit să fie a revenirii CSM Focșani 2007 pe primul loc al Seriei a 2-a Ligii a III-a la fotbal. Dar și a continuării seriei de prestații foarte bune din ultimele patru etape. Nu s-a întâmplat nicu una, nici alta! Buzoienii au rămas lideri pentru că s-au impus cu 3-2, la capătul unui joc în care au fost mai buni! Prima situație de gol a fost a oaspeților, dar Moldovan a dat pasă lui Preda din careu, în minutul 7, focșănenii au replicat prin Tchassem care a sprintat pe lângă Panaite în minutul 10, dar nu a reușit să centreze pentru gol ori să șuteze periculos pentru că Bobo l-a condus spre linia de fund, mingea a ajuns la rădăcina barei de unde a fost culeasă de Toader. În minutul 17, Ciobanu a centrat la 3 metri de linia porții, însă Tchaseem nu a ajuns la finalizare pentru ca în minutul 19 Gorovei să șuteze puternic de la marginea careului mare și mingea, deviată dintr-un apărător, să se ducă în plasă pentru 1-0. Oaspeții au avut apoi posesie superioară și în minutul 41 au obținut o lovitură liberă în urma căreia au egalat prin fostul vârf al Focșaniului, Arnăutu.

În minutul 51, CSM 2007 a luat din nou conducerea prin Gorovei dintr-un penalty acordat după ce mingea șutată de gazde a lovit mâna unui apărător al oaspeților aflat la limita careului mare. 2-1! Din minutul 60, buzoienii, mai combinativi și cu o linie de mijloc mai creativă au stăpânit jocul și în minutul 79 au egalat prin Manea dintr-o lovitură de pedeapsă acordată de central în urma unui fault în careu. Iar la ultima fază a jocului, oaspeții au surprins rarefiata defensivă a gazdelor cu o combinație rapidă în suprafața de pedeapsă și, aflat la finalizare, Moldovan și-a răscumpărat ratarea din minutul 7 și a marcat pentru 2-3!

Focșănenii au încheiat cu înfrângere pe teren propriu evoluțiile din 2023 și la 9 martie 2024 vor relua campionatul de pe locul al doilea al Seriei a 2-a. Nu vor putea avea însă emoții pentru accederea la barajul pentru promovare.

Rezultatele și marcatorii etapei: CSM Râmnicu Sărat – Voinţa Limpeziş 3-1 (3-1). Au marcat petru CSM Rîmnicu Sărat Keita, Cazan, Andrei Ignat; CSM Focşani 2007 – Metalul Buzău 2-3 (1-1). Au marcat Gorovei – 2 respectiv Arnăutu, Alin Manea, Moldovan; Viitorul Şuţeşti – Sporting Lieşti 2-3 (1-3). Au marcat Ghelase – 2 respectiv Coman, Iordache, Crihană; ACS Hamangia Baia – Viitorul Ianca  2-1; Dacia Unirea Brăila – Unirea Braniştea 0-1 (0-1): a marcat Răducan.

Clasament: 1. Metalul Buzău – 40 puncte; 2. CSM Focșani 2007 – 36 puncte; 3. Sporting Liești – 26 puncte; 4. CSM Râmnicu Sărat – 25 puncte; 5. Unirea Braniștea – 23 puncte; 6. Dacia Unirea Brăila – 22 puncte; 7. Hamangia Baia – 19 puncte; 8. Voința Limpeziș – 12 puncte; 9. Viitorul Ianca – 11 puncte; 10. Viitorul Șuțești – 4 puncte.