Ediția: Joi 30 Mai 2024. Nr. 6637

Handbal, Liga Națională – Focșănenii câștigă și urcă în clasament!

• CSM Focșani 2007 – CSU din Suceava 33-30 (18-14)

CSM Focșani 2007: Cloșcă, Marocico, Bucătaru – Ragea – 1 gol, Rață – 3, Pavlov – 1, Golea, Miroiu – 4, Trkulja – 1, Popovici, Toboșaru, Marijanac – 6, Roșu – 5, Eros – 1, Simsar – 6, Makrishin – 5.
CSU din Suceava: Podovei, Makaria – Tîrzioru – 4, Dedu, Lăzurcă – 5, Cseg, Loic, Lupu, Bologa – 1, Bruj, Gavriloaia – 7, Mănescu – 3, Balazs – 1, Dascălu – 1.

CSM Focșani 2007 a câștigat cu 33-30 (18-14), partida disputată în această seară în Sala Polivalentă, în runda a 13-a a Campionatului Ligii Naționale la handbal masculin. Focșănenii au fost în față ca scor, practic, tot timpul. La pauză era 18-14, iar diferența a crescut la 9 goluri în minutul 41:38. Până la final, sucevenii au redus din diferență până la două goluri în minutul 59:53, pe fondul a două eliminări, una după alta – a lui Rață și Ragea. Dar în niciun moment nu s-a pus problema învingătoarei.
În urma victoriei din această seară, CSM Focșani 2007 a urcat pe locul 8 al clasamentului.