Fotbal, Liga a III-a – Victorie meritată a focșănenilor, în deplasare

• Unirea Braniștea CSM Focșani 2007 2-4 (2-2)

CSM Focșani 2007: Preda – Negoiță, Marku, Săpunaru, A. Dumitru – Toba- Ciobanu, Mazilu (Dimitrie Toader), Robert Enache, Gorovei (Zaharia) – Tchassem (Pahonțu). Rezerve neutilizate: Păduraru – Stroe, Mihart, Oprea, Mexes, David Toader.

Antrenori, Octavian Grigore – principal, Adrian Senin – secund

Unirea Braniștea: Paharnicu – Mihai, Iustin Enache, Voicu, Hilohi – Murgoci, Denis Cireș, Farcaș – Nica, Răducan, Docuz. Rezerve: Butunoui, Serrato, Olteanu, Marc Cireș, Lefter, Postelnicu, Dragomir, Olaru, Chebac.

Antrenori, Ionuț Niculcea – principal, Alexandru Iliuciuc – secund.

CSM Focșani 2007 s-a impus cu 4-2 în deplasare, sâmbătă, 25 noiembrie, în meciul disputat pe Stadionul Comunal din Braniștea, în compania formației locale Unirea, în etapa a 14-a a campionatului. Pentru oaspeți a fost un test dificil pe care l-au trecut cu bine în condiții de vreme rea, cu ploaie si teren greu, arătând că alcătuiesc o grupare de top în Seria a 2-a a Ligii a III-a. Focșănenii au început în trombă și în minutul 19 conduceau cu 2-0 prin golurile lui Ciobanu, aflat ca de obicei într-o bună dispoziție de joc! Ultimele zece minute ale primei reprize au fost ale gazdelor care au marcat de două prin prin Docuz și Răducan, și în pauză s-a intrat cu egal 2. În partea a doua a întâlnirii gazde și oaspeți au avut perioade relativ egale de posesie, cu un plus pentru oaspeți care, însă au avut un final de meci foarte bun care le-a adus și două goluri: în minutul 88 prin autogolul lui Iustin Enache și în prelungiri, în minutul 90+4, prin Zaharia. Vineri 1 Decembrie, CSM Focșani 2007 va întâlni pe Milcovul pe Metalul Buzău.

Rezultatele și marcatorii etapei: Sporting Lieşti – Metalul Buzău 0-2 (0-1). Au marcat Arnăutu și Mihai; Unirea Braniştea – CSM Focşani 2-4 (2-2). Au marcat Docuz și Răducan, respectiv Ciobanu – 2, Enache (autogol) și Zaharia; Viitorul Ianca – Dacia Unirea Brăila 1-2 (0-1). Au marcat Cheleș, respectiv Mendes și Robu; Voinţa Limpeziş – ACS Hamangia Baia 2-2 (1-1).Au marcat
Ofori și Lemnaru, respectiv Mișilăricu și Halep; Viitorul Şuţeşti – CSM Râmnicu Sărat 1-3 (1-2). Au marcat Ghelase, respectiv Constantinescu – 2 și Cazan.

Clasament: 1. Metalul Buzău – 37 puncte; 2. CSM Focșani 2007 – 36 puncte; 3. Sporting Liești – 23 puncte; 4. CSM Râmnicu Sărat – 22 puncte; 5. Dacia Unirea Brăila – 22 puncte; 6. Unirea Braniștea – 20 puncte; 7. Hamangia Baia – 20 puncte; 8. Voința Limeziș – 12 puncte; 9. Viitorul Ianca – 11 puncte; 10.Viitorul Șuțești – 4 puncte.