Handbal, Liga Națională – Orice deznodământ este posibil, în Sala Polivalentă

Două formații care au ieșit șifonate de pe teren în etapa trecută a Campionatului Ligii Naționale de Handbal, CSM Focșani 2007 și CSM București, se vor întâlni duminică, 15 octombrie, de la ora 17:30, în Sala Polivalentă. Focșănenii au avut mai bine de jumătate de meci în care au fost într-un fel de gaură neagră la Constanța după ce făcuseră legea pe teren în primul sfert de oră. Au revenit în ultimele zece minute, au redus din diferență, dar au pierdut. Și vor fi învățat ce să facă pentru a nu mai ajunge într-o situație similară. Accidentarea lui Nikola Crnoglavac a redus mult din forța de joc a echipei, dar pot fi găsite soluții valabile de suplinire! Bucureștenii, care porneau cu suficiente argumente pentru victorie partida de acasă cu Minaur Baia Mare au fost surclasați și au pierdut la o diferență cu care nu sunt obișnuiți. Ofensiva lor a fost de nerecunoscut, dar aceiași jucători care fuseseră foarte productivi înainte de meciul cu Baia Mare pot redeveni foarte buni în partida de duminică din Polivalentă, pentru că au valoare. În campionatul trecut, cele două formații și-au împărțit victoriile, fiecare câștigându-și meciul de acasă. De această dată, cred că va fi o dispută de genul care pe care, fiecare grupare având mare nevoie de trei puncte pentru a-și asigura un relativ confort ca loc în clasament înt-un campionat mai echilibrat decât a fost în ultimii ani. Și în care echipele din zona locurilor 4-9 sunt despărțite de doar șase puncte! Gazdele vor avea, dincolo de propria valoare, și atuul că sunt susținute de un public ce s-a dovedit de multe ori decisiv în obținerea victoriei favoriților!

Arbitrajul va fi asigurat de perechea Bogdan Stark, din București și Romeo Ștefan, din București iar observarea, de Toma Pleșa, din Vâlcea.