Ediția: Sâmbătă 1 iunie 2024. Nr. 6639

Handbal, Liga Națională – Focșănenii nu au ce pierde!

• CSM Constanța – CSM Focșani 2007 vineri, 6 octombrie ora 18:00, Sala Sporturilor Simona Amînar

Etapa a 7-a a turului campionatului Ligii Naționale 2023-2024 aduce față în față astăzi de la ora 18:00, în Sala Polivalentă Simoina Amânar, foarte puternica echipă a CSM Constanța, în rol de gazdă și CSM Focșani 2007, formație valoroasă și capabilă de prestații care să-i aducă victorii cu orice adversară din campionat, mai puțin Dinamo București care-i din altă galaxie handbalistică. Constănțenilor le-au mers aproape ceas lucrurile până în runda trecută când au ratat victoria pe care o aveau în mână în minutul 57:12. A mai fost și semirateul din etapa a doua când au egalat în final de meci pe Potaissa Turda. Însă CSM Constanța a lăsat tot timpul impresia de forță, echilibru și siguranță în joc.

CSM Focșani 2007 s-a turat mai greu și a pierdut în premieră la Buzău, dar a terminat la egalitate la Turda unde a fost la o secundă de victorie. Problemele de lot au făcut-o să muncească mult pentru cele trei puncte în partida din Polivalentă, din etapa trecută, cu formația Vasluiului ce adunase doar un punct până la ora întâlnirii cu Focșaniul. Conduși multe minute și după pauză, focșănenii au găsit resursele ca să revină și că câștige în mod convingător. CSM 2007 a pierdut la Turda principalul marcator, Nikola Crnoglavac, pierdere greu de acoperit! Rămasă fără un atacant de clasă și un apărător de același nivel, echipa Focșaniului va avea o problemă în plus până la revenirea lui Nikola. Singurul inter dreapta din lot, Attila Eros, încă nu a revenit la nivelul la care era înainte de accidentare. Dacă la Constanța, Dalibor Cutura va putea conta pe Sașa Marijanac sănătos, foarte probabil că lipsa lui Crnoglavac va fi bine suplinită. Oricum CSM 2007 a arătat în ultimul meci că poate conta și pe puștii din echipă care au valoare și personalitate. La Constanța, formația focșăneană va avea un meci foarte greu, fără îndoilală. Nici istoria întâlnirilor directe nu-i oferă motive de mari așteptări. Dacă s-ar putea aplica o regulă din aritmetică, atunci s-ar putea spune că dacă Turda a fosta egala Constanței iar Focșaniul a fost egalul Turdei, rezultă că Focșaniul va fi egalul Constanței. În handbal probabil că regula amintită nu se aplică în mod necesar, funcționând multe variabile. Între care și riscul pe care nimeni nu-l poate evita, cel al unui arbitraj de slabă calitate. Cred că nu va fi cazul în partida dintre CSM Constanța și CSM Focșani 2007 care va fi condusă de Ninel Costache din București și Adrian Vasile, din Prahova iar observarea va fi asigurată de Radu Cojocaru, din Brașov.