Doi tineri din județul Vrancea au participat la proiectul Building Relationship into Digitalization Generation in Erasmus+ „BRIDGE+” – KA151-YOU – Proiect no. 2022 -1-PL 01 – KA151-YOU-00064558, cu subiectul Digital transformation, desfășurat în Starogard Gdanski, Polonia. Participanții au fost din România, Ungaria, Turcia, Polonia și Grecia. România a fost reprezentată de un grup de cinci tineri, doi din Vrancea – Nedelcu Adela și Nedelcu Alexandru Ștefan și trei din Craiova – Dumitrache Marco, Petreanu Andrei și Enculescu Vlad, însoțiți de profesoara Dumitrache Camelia din Craiova, președinte al Asociației Allons-y.
Conform datelor transmise de Cristina Nedelcu, profesor la C.S.E.I „Elena Doamna”, subiectul proiectului a fost adaptarea sănătoasă și corectă atât a tinerilor, cât și a seniorilor la procesul digitalizării. De multe ori tinerii petrec mult timp online pe când seniorii nu se pot integra cu ușurință în era digitală. În cadrul proiectului s-au desfășurat atât activități informative privind digitalizarea în țările participante, cât și activități recreative precum vizitarea orașelor Gdansk, Torun, Sopot și seară interculturală în care tinerii și-au prezentat țara, cultura, tradițiile. „Mii de mulțumiri asociației KS Beniaminek 03 și președintelui Marcin Kaszubowski deoarece a făcut posibilă desfășurarea și buna organizare a acestui proiect, precum și celor care au dat dovadă de o implicare desăvârșită în realizarea sa: Murat Özer, Furkan Karakuș și Burak Yüzbaș. Participarea la proiectul Building Relationship into Digitalization Generation in Erasmus+ „BRIDGE+” a reprezentat o oportunitate de dezvoltare, aprofundare a cunoștințelor și abilităților privind transformarea digitală, o temă foarte actuală, prezentă. Experiențe inedite, prietenii noi, locuri splendide, „podul dintre generații” ”, au transmis participanții la acest proiect.