Ediția: Vineri 24 Mai 2024. Nr. 6632

• CSM Focșani 2007 – CSM Oradea 32-32 (11-14)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă -1 gol, –Ragea, Rață – 1, Pavlov, Golea, Miroiu – 6, Cronoglavac – 9, Popovici, Hrimiuc – 5, Mocanu – 3, Marijanac – 2, Krstevski, Roșu – 2, Eros, Makrishin – 3.

CSM Oradea – Tenghea, Turturică – Gal – 1, Munteanu – 4, Oargă, Kovacs – 3, Szasz – 1, Djukic – 7, Strachenko,  Breban, Ivancenko – 4, Aungurenci – 3, Farcaș, Bosca – 9.

Reșița, Alexandria, Odorheiu Secuiesc, acum Oradea. Sunt orașele cu ale căror echipe de handbal de Ligă Națională, aflate pe ultimul sau penultimul loc în clasament, CSM Focșani 2007 a pierdut sau, cel mult, a terminat la egalitate partide în care pornea ca mare favorită. Toate aceste formații au avut în comun, la ora disputei cu handbaliștii focșăneni, un excepțional spirit de echipă, au evoluat cu o admirabilă abnegație, în mare viteză, s-au apărat cu mare mobilitate și au avut o agresivitate pe care nu au dus-o dincolo de limită. Și-au dorit foarte mult să câștige. Și, au avut, de regulă, portari în mare formă. De fiecare dată, CSM Focșani 2007 a fost prinsă cu garda jos și nu și-a putut reveni din loviturile primite! Aceste aprecieri sunt valabile și pentru întâlnirea de sâmbătă, 1 aprilie, din Sala Polivalentă, dintre CSM Focșani și CSM Oradea, din runda a 23-a a campionatului. Cele două echipe au jucat la Focșani la 14 februarie în Cupa României. Atunci gazdele au s-au impus la diferență de 7 goluri, dar s-au desprins foarte greu.

În partida de sâmbătă, încheiată la egalitate, 32-32 (11-14), focșănenii au fost conduși aproape tot meciul, cu unul-cinci goluri. Au avut egal 19 în minutul 36:22 și egal 31 în minutul 58:17, au preluat conducerea cu 32-31 în minutul 59:18, au fost egalați la 32 de la 7 metri în minutul 59:35, dar nu au reușit să arunce la poartă până la final! Puteau să și câștige partida, însă au risipit două aruncări de la 7 metri, au primit goluri în situația în care au avut doi jucători în plus pe teren, au ratat 21 de aruncări la poartă, față de 12 ale oaspeților, și au avut în față un portar excepțional, fostul internațional Tenghea.

Miercuri, 5 aprilie, CSM Focșani 2007 va întâlni în deplasare pe CS din Suceava în turul 2 al Cupei României, iar duminică, 9 aprilie, vor juca în deplasare cu HC Minaur Baia Mare. Sus garda, domnilor!