Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

Volei junioare, Grupa B Elită – Bucureștencele au câștigat derbiul de la Focșani

• CSS Academika Focșani – Dinamo București 1-3 (24-26, 25-18, 18-25, 15-25)

Sala Polivalentă a găzduit ieri, 19 martie, de la ora 14:00, derbiul ultimei etape a întrecerii în Grupa B Elită a Campionatului Național al junioarelor. S-au aflat față în față a doua și prima clasată în clasamentul grupei, CSS Academika Focșani și Dinamo București. În tur, în Capitală, dinamovistele s-au impus cu 3-0. Ieri, ele au câștigat la mare luptă primul set, cu 26-24, dar l-au pierdut pe al doilea, cu 18-25, după o prestație foarte bună a focșănencelor. Dinamo și-a adjudecat seturile al treilea și al patrulea, la 18 și 15 și a terminat grupa fără meci pierdut. Ambele echipe, care au realizat un frumos spectacol sportiv în fața a circa 500 de spectatori, merg în turneul semifinal. CSS Academika Focșani mai are de jucat, la mijlocul săptămânii, restanța cu CS Medgidia.