Handbal, Liga Națională – Focșănenii au câștigat încă un meci la Buzău!

• ACS HC Buzău – CSM Focșani 2007 29-31 (14-18)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Ragea, Kritikos – 1, Rață – 1, Mirou – 5, Crnoglavac – 8, Popovici, Hrimiuc – 5, Mocanu – 3, Marijanac – 4, Nuțu, Krstevski – 1, Roșu – 1, Eros, Makrishin – 2.

ACs HC Buzău: Tcaciuc, Nosrati, Dumitrana – 5, Broască – 4, Mane – 2, Crăciunescu, Stroe, Mironescu, Juskenas – 5, Meduric, Bejinariu – 3, Glendza – 1, Iordachi, Mitrovic – 6, Păunescu, Anton – 3.

Istoria meciurilor dintre CSM Focșani 2007 și ACS HC Buzău în Liga Națională de handbal s-a repetat și sâmbătă, 11 februarie. Și de această dată, așa cum s-a întâmplat în Ligă, focșănenii au câștigat! În Sala Romeo Iamandi, partida din runda a 17-a a campionatului, începută la ora 17:00, s-a încheiat cu victoria oaspeților cu 31-29 (18-14). A fost un început echilibrat, apoi focșănenii s-au desprins după 11-11 cât era scorul în minutul 19:42 și au intrat în pauză cu 18-14 pentru ei. Între timp, în minutul 15:28, arbitrii Stark și Ștefan rezolvaseră problema Ragea, cel mai bun apărător al Focșaniului, căruia i-au dat după câteva minute o dublă eliminare de două minute, apoi au pus capacul cu a treia și, implicit, cu roșul care l-a trimis în tribună. Nu-i Marius vreun sfânt pe teren, dar ce au făcut cei doi celebri arbitri a semănat a un fel de sunt cu ochii pe tine și te rad!

În partea a doua a meciului diferența de scor a ajuns la 6 goluri, 23-29 în minutul 56 și o formație experimentată ca a Focșaniului nu mai putea pierde, chiar dacă până la final buzoienii au mai înscris de șase ori iar oaspeții de două ori! Jucătorii focșăneni au arătat încă o dată că nu prea știu să gestioneze finalurile de meci în care au avans considerabil și sunt puși sub presiune de adversari, de un public ostil și de cine s-o mai nimeri! La Buzău, echipa oaspete a avut susținerea consistentă a unei galerii căreia organizatorii meciului i-au interzis să folosească steagul, toba și portavocea. Nimic nou pentru meciurile pe care focșănenii le dispută la Buzău. Nici măcar rezultatul final!

Cu victoria de sâmbătă, CSM Focșani 2007 a rămas pe locul 6, la un punct în urma Stelei, și a pus 8 puncte între ea și următoarea clasată, Potaissa Turda, învinsa steliștilor. Marți, 14 februarie, de la ora 18:30, CSM Focșani 2007 va întâlni în Cupa României, în Sala Polivalentă, pe CSM Oradea. În următoarea etapă din campionat, duminică, 19 februarie, de la ora 17:30, CSM 2007 va juca în compania campioanei, Dinamo București.