Ediția: Miercuri 29 Mai 2024. Nr. 6636

Cele patru formații de juniori U 19 și U 17 focșănene – ale CSM 2007 și ale Liceului cu Program Sportiv au jucat, la finalul săptămânii trecute, pe teren propriu. Juniorii de la LPS, antrenați de profesorii Daniel Bănică și Alin Samoilă-Sava, au câștigat, pe stadionul de la Unirea, ambele întâlniri cu echipele LPS Galați: 2-1 la U 19 și 1-0 la U 17 și au făcut pași importanți pentru calificarea în play-off! Sâmbătă, 22 octombrie, focșănenii vor juca în deplasare cu ACS FC Bacău.

CSM 2007 a pierdut, însă pe Milcovul, la ambele categorii de vârstă, partidele disputate cu ACS FC Bacău. La U 19, oaspeții, care alcătuiesc o grupare foarte puternică, au bătut cu 6-2. Au deschis scorul în urma unei erori individuale a portarului gazdelor, l-au mărit după o altă eroare individuală și în pauză au intrat cu un 2-0 prea sever pentru gazde care evoluaseră bine. La începutul părții a doua a meciului, Constantin a înscris cu capul după o respingere a portarului băcăuan și s-a făcut 1-2, focșănenii au avut apoi cinci minute în care au fost egali adversarilor, după care băcăuanii au exploatat fragilitatea apărării gadelor. Au urcat scorul la 4-1 pentru ei în minutul 65, Constantin a marcat în minutul 67 al doilea gol al său cu un șut plasat, la colțul lung. Erau circumstanțe pentru o revenire a focșănenilor, dar mai experimentați ca echipă băcăuanii au găsit în minutele 86 și 88 noi breșe în defensiva CSM 2007 și au dus scorul la 2-6. Juniorii U 19 ai CSM 2007 au cedat, la rândul lor, cu 2-4. Au înscris pentru gazde Costea și Stoica. Duminică, 23 octombrie, echipele CSM Focșani 2007 vor întâlni în deplasare pe cale ale Suporter Club Oțelul Galați.