Baschet, Liga Națională – Steliștii au câștigat în prelungiri!

• Steaua București – CSM Focșani 2007 89-88 (19-29, 25-17, 12-14, 21-17, 12-11)

Steaua București: Luca Mihail Vasile (12 puncte+0 recuperări+0 pase decisive), Costin Șerbănescu, Andrei Vlad Panait, Alexandru Iulian Haranguș, Robin Williams Mandisodza (2+0+2), Albert Mark Stan, Titus Nicoară (9+7+4), Strahinja Jovanovic (23+6+8), Peter Iwendiebo Olisemeka (15+16+1), Karlo Vragovic (19+1+2), Zarko Duric (9+2+2), Vlad Negoițescu.

CSM Focșani 2007: Dragan Bjeletic (2+2+0), Monyea Durrell Pratt (21+11+6), Kevin Anthony Johnson (15+2+3), Cătălin Petrișor (8+0+4), Brandon Alexander Austin (14+6+4), Georgel Alexandru Burlacu, Rareș Cătălin Ardelean, Ionuț Berceanu (15+5+0), Pavle Reljic (13+3+2), Eric Mania Kibi (0+1+0), Adrian Vaida.

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Jovanovic – 23, Monyea Durrell Pratt -21;

Recuperări: Peter Iwendiebo Olisemeka – 16; Monyea Durrell Pratt -11;

Pase decisive: Strahinja Jovanovic – 8; Monyea Durrell Pratt – 6.

CSM Focșani 2007 a jucat vineri, 14 octombrie, de la ora 19:00, în Capitală, cu Steaua București în etapa a treia a campionatului Ligii Naționale. A fost o dispută dusă dincolo de  patru sferturi, la capătul cărora scorul era egal, 77-77. În primul sfert, oaspeții au condus de la un capăt la altul și au terminat cu plus 10: 19-29. Un avantaj important, dar care a fost aproape anulat în sfertul al doilea, câștigat de bucureșteni cu 25-18. Precedentul din partida de acasă cu Dinamo București, când fiecare echipă își adjudecase la diferențe apreciabile primele două sferturi și încheiat cu victorie focșăneană genera optimism printre susținătorii CSM 2007. Finalul sfertului al treilea i-a găsit pe oaspeți în avantaj cu 4 puncte ce putea fi decisiv în fața unei adversare care nu excela. Dar care a reușit două aruncări de 3 puncte, s-a remontat și în minutul 39,45 avea două puncte în față. Pavle Reljic, faultat pe aruncare, a transformat apoi ambele libere,a  egalat și a dus meciul în prelungiri. În ultimele cinci minute ale întâlnirii, nici una dintre echipe nu a reușit să se desprindă. Balanța victoriei s-a înclinat în favoarea Stelei în ultimele 9 secunde: după de Cătălin Petrișor a adus CSM 2007 în avantaj, 88-86, cu două puncte din două libere, în minutul 44,51steliștii au repus, mingea a ajuns la Strahinja Jovanovic care, neincomodat, a aruncat de la 10 metri și a pus mingea în coș pentru trei puncte: 89-88. Mai rămăsese o secundă de joc și meciul fusese jucat. Sâmbătă, 22 octombrie, CSM Focșani 2007 va juca în Sala Polivalentă cu CSM ABC Athletic Constanța.