Ediția: Miercuri 15 Mai 2024. Nr. 6624

Formația CSM Focșani 2007: Preda – Stoica Panaite, Bratu, Negoiță – Manu, Săpunaru, Băjenaru, Taciuc – Rogoveanu – Arnăutu. Au jucat în repriza a doua Zaharia, Pasăre, Gîrdea, Mazilu, Strătilă, Ciprian Petre.

Ceahlăul Piatra Neamț și CSM Focșani 2007, două formații care au ca obiectiv participarea la barajul pentru promovare în viitoarea ediție de campionat, s-au întâlnit sâmbătă, 20 august, la Piatra Neamț într-un ultim joc de verificare înaintea începerii competiției. Partida s-a încheiat la egalitate, 3-3, scor în acord cu raportul perioadelor de dominare și al ocaziilor de gol clare. Focșănenii au stăpânit cu o oarecare autoritate terenul în prima repriză grație unui excelent joc de combinație și posesie. Nemțenii au avut partea a doua a meciului în care Marius Bratu a făcut șase schimbări iar Florentin Petre și-a avansat linia de apărare și a blocat sus combinațiile adversarilor. A fost un duel tactic interesant și ofertant în concluzii pentru cei doi tehnicieni. CSM 2007 a făcut un foarte bun joc de echipă cu implicarea tuturor fotbaliștilor în timp ce Ceahlăul a mizat mult pe tehnicitatea și forța de pătrundere a – încă – excelentului Patrik Petre.

Prima situație de gol a apărut la poarta gazdelor în minutul 12, când Arnăutu, intrat pe stânga în careu, în unghi închis, i-a pasat lui Manu în gura porții, dar stângaciului focșănean i-a lipsit foarte puțin pentru a timite mingea în poartă. În replică, trei minute mai târziu, Preda i-a luat mingea din bocanc lui Patrik Petre pătruns cu lejeritate în careul focșănenilor. După o suită de cornere la poarta gazdelor, rămase fără profit pentru oaspeți, în minutul 30 Nemțanu a șutat sub transversală de unde Preda a respins mingea peste. Apoi terenul a părut a se înclina spre careul nemțenilor: în minutul 30 lui Manu nu i-a ieșit ultima pasă pentru Arnăutu, în minutul 39, Manu a tras peste poartă, dar în minutul 43 tot el, intrat din centru spre stânga, a șutat cu stângul la colțul lung pentru 0-1! În al doile minut de prelungire al primei reprize, Taciuc, din stânga, a prins cu dreptul un șut de sărbătoare cu care a pus mingea în plasă aproape de vinclul porții gazdelor. Gol imparabil pentru 0-2.

Din minutul 46, au început momentele bune pentru gazde. În minutul 49, Nemțanu, nemarcat la 25 de metri, a șutat la semiînălțime și Preda, surprins, nu a putut să intervină eficient și s-a făcut 1-2. Un minut mai tărziu, portarul Focșaniului a intervenit salvator la șutul lui Mihalache. O zvâcnire pe contraatac a oaspeților a dus mingea la Ciprian Petre care a trimis mingea plasat la colțul lung pentru 1-3 în minutul 54. După ce a reușit o nouă paradă de efect în minutul 61 la mingea trimisă de Mihalache, în minutul 64 Preda a făcut pocinogul: a vrut să-i dribleze un adversar în careu a pierdut mingea pe care Patrik Petre a trimis-o în poartă pentru 2-3. În minutul 70, același Patrik Petre a bătut excelent o lovitură liberă care a fost deviată cu capul în gol de Ichim și s-a făcut 3-3, iar în minutul 85 mingea șutată de el de la 30 de metri tot din lovitură liberă a zguduit transversala porții Focșaniului.

Pentru CSM Focșani 2007 urmează primul meci din campionatul 2022-2023, cu Metalul Buzău, în deplasare, la 27 august.