Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

Fotbal, Liga a III-a – Focșănenii, a treia victorie consecutivă a primăverii!

• Sporting Liești – CSM Focșani 2007 1-2 (0-1)

Formația CSM Focșani 2007: Lazăr – Juncănaru, Panaite, Bratu, Negoiță – Manu (74 Predoiu), Săpunaru, Taciuc, Dascălu (89 Radu)– Rogoveanu (80 Stoica) – Băciuț.

CSM Focșani 2007 a obținut a treia victorie consecutivă în această primăvară după ce a câștigat, astăzi, partida din deplasare cu Sporting Liești, din ultima etapă a returului Seriei a 2-a a Ligii a III-a. Focșănenii au dominat cu autoritate în prima repriză, când au și deschis scorul prin Băciuț care a reluat cu capul de la 11 metri, mingea venită din lovitura liberă bătută de Taciuc și a trimis-o în poarta unui Brăneț rămas fără reacție! În partea a doua a întâlnirii, lieștenii au avut mai multe momente de presiune în jumătatea de teren a oaspeților, au fost aproape de gol în minutul 24, dar peste foarte puțin timp mingea a ajuns la Rogoveanu, care a tras surprinzător de la 25 de metri și a făcut 0-2. Gazdele au marcat golul pe care l-au meritat! Însă a fost cadoul făcut de Lazăr care, la câțiva metri de poartă, a încercat să dribleze un adversar iar acesta – ghinion – a pus piciorul, a luat-o și a trimis-o în poartă. Era minutul 91! CSM Focșani 2007 a încheiat pe locul 2 în serie sezonul regulat și va juca primul meci din play-off pe Milcovul, sâmbăta viitoare.