Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

• CSM Focșani 2007 – ACS Sport Plus Brăila 3-1 (22-25, 25-17, 25-22, 25-20)

În primul joc al play-off-ului Seriei Est a Campionatului Național de Volei al Diviziei A2, în Sala LPS Focșani, sâmbătă, 12 martie, de la ora 14:00 CSM Focșani 2007 a întâlnit pe ACS Sport Plus Brăila. În meciurile din sezonul regulat, excelenta formație a Focșaniului câștigase și pe teren propriu și în deplasare și pornea ca favorită și pentru play-off. Cel puțin în meciurile din sala LPS. Partida de sâmbătă a avut un început care confirma previziunile, însă în primul set, după 19-16, oaspetele au fost mai sigure, au egalat la 20 și s-au desprins în câștigătoare: 25-21. În setul al doilea, junioarele Focșaniului – senioara Delia Pădurean a evoluat foarte puțin – au avut o prestație foarte bună și s-au impus cu 25-17. Setul al treila părea să-l copieze pe cel anterior, dar după 20-14 oaspetele au avut o revenire puternică, s-au apropiat la 3 puncte, 22-19, apoi la două puncte, 24-22. Un serviciu greșit al brăilencelor le-a adus focșănencelor punctul de 25-22. Ultimul set a fost fost echilibrat, s-a mers cap la cap până la 19-19, pentru ca finalul să aparțină gazdelor: 25-20. Scor final, 3-1.

Sâmbătă, 19 martie, la Brăila va avea loc a doua partidă din cele trei ale play-off-ului. Dacă va câștiga CSM Focșani 2007 nu va mai fi un al treilea joc. Dacă se vor impune gazdele, echipa calificată în faza a doua a play-off-ului va fi decisă după o a treia întâlnire care va avea loc la Focșani, la 23 martie.