• CSM Focșani 2007 – SCMU Craiova 71-82 (12-22, 27-11, 16-28, 16-21)

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (7 puncte+2 recuperări+3 pase decisive); Cătălin Petrișor (6+1+3), Georgel Alexandru Burlacu, Aliaksandr Pustahvar (0+3+0), Pavle Reljic (10+6+4), Alexandru Bratosin (2+1+0), Lucian Țibîrnă, Demetris Antwaun Morant (6+12+3), Justin Baker (14+7+2), Onno Meritt Steger (26+5+0).

SCMU Craiova: Khalif Wyatt (14+3+4), Shamarkus Dewayne Kennedy (0+1+0), Aurelian Gavriloaia (8+0+0), George Blaj Voinescu (0+1+0), Bogdan Țibîrnă (3+5+4), Radu Marian Vîrnă (5+1+3), Troy Chissell Franklin Jr (5+3+2), Alin Dragoș Andrieș, Titus Jaron Robinson (9+9+5), Joshua Daniel Hawley, Michael Rashad Qualls (38+6+0), Sabin Andrei Bagairea.

Liderii jocului celor două echipe

Puncte:Onno Meritt Steger – 26; Michael Rashad Qualls – 38.

Recuperări:Demetris Antwaun Morant – 12; Titus Jaron Robinson – 9.

Pase decisive:Pavle Reljic – 4; Titus Jaron Robinson – 5.

CSM Focșani 2007 și SCMU Craiova au făcut spectacol baschetbalistic de bună calitate vineri, de la ora 17:00, în Sala Polivalentă. Au câștigat oaspeții, cu un lot mai valoros și cu un imperial Michael Rashad Qualls, autorul a 38 de puncte. De fapt ecartul final, de 11 puncte în favoarea oaspeților, este, practic, egal cu diferența de puncte dintre cei mai buni marcatori ai celor două formații, Onno Steger de la gazde reușind 26 de puncte. Partida a început rău pentru focșăneni care erau conduși cu 16 puncte, 4-20, după 5:44, însă revenirea acestora din minutele următoare i-a adus la un pasiv de zece puncte la final de sfert: 12-22. Ceea ce a fost în următoarele zece minute a fost de pus în ramă ca imagine a baschetului focșănean! În minutul 15, gazdele egalaseră, pentru ca în minutul 20 să fie în avantaj cu 6 puncte: 39-33. Până la capăt de joc era, însă, cale lungă, pe care oaspeții au parcurs-o cu mai mult folos. S-au impus cu 28-16, în sfertul 3 și cu 21-16 în sfertul 4. SCMU Craiova a obținut o victorie meritată, dar CSM 2007 a făcut un meci care i-a bucurat pe numeroșii spectatori, circa 600, care au asistat la jocul de sâmbătă seara. Iar obișnuiții cu baschetul focșănean s-au putut bucura să-l vadă jucând la craioveni pe fostul valoros junior al Focșaniului și internațional de seniori al României, Radu Vîrnă, care a fost foarte aproape să vină la CSM 2007, adică acasă, pentru actuala ediție de campionat.

Marți, 15 martie, de la ora 17:00, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă, pe SC SCM OHMA Timișoara