Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

Fotbal amical – Egal la Bacău, pe frig pătrunzător și vânt puternic!

• Hușana Huși – CSM Focșani 2007 1-1 (0-0)

CSM Focsani 2007: Lazăr – Juncănaru, Bratu, Găină, Negoiță – Strătilă, Săpunaru, Taciuc, Manu – Rogovei – Băciuț. Au intrat în repriza va doua Apenciucesei, Stoica, Predoiu, Dănilă, Dobrescu, Panaite, Damache, Lemac.

Hușana Huși: Turiță – Tofan, Gîrdea, Dumitru, Deleanu –  Rotaru, Botezatu, Cozma, Danale, Marin, C. Ciobanu.

Rezerve: Manole, Ghenici, Munteanu, Chișca, R. Ciobanu, Țenu, Solomon, Ciubotariu, Dănăilă, Mareș.

CSM Focșani 2007 a disputat, ieri, pe teren sintetic, la Bacău, penultima partidă de verificare înaintea reluării campionatului Ligii a III-a. Adversară i-a fost Hușana Huși, formație care se află pe loc de play-off în prima serie a Ligii a III-a. Pe un frig pătrunzător și un vânt puternic, jucătorii celor două formații au încercat să le arate antrenorilor că sunt pregătiți să intre în competiția care va începe în mai puțin de zece zile. În prima repriză, ocaziile de gol au fost împărțite în proporții aproximativ egale. La șutul lui Jose la rădăcina barei a intervenit salvator Lazăr, așa cum avea să o facă și la pătrunderea lui Marin, căruia i-a ieșit în întâmpinare și l-a lăsat fără minge. Pentru CSM 2007, Rogoveanu a executat sub transversală o lovitură liberă și Turiță a respins mingea peste, portarul hușean repetând intervențiile la șuturile lui Strătilă și Taciuc. În minutul 64, Mareș a făcut 1-0 cu un șut din marginea careului mare, egalarea survenind în minutul 74, după ce Rogoveanu a transformat lovitura de pedeapsă acordată CSM 2007 după faultul în careu asupra lui Strătilă.