Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

• Divizia A2: CSM Focșani 2007 – CTF Mihai I București 3-0 (25-16, 25-22, 25-18)

• Campionatul Junioarelor, CSS Focșani – CSS Bacău 3-1 (20-25, 25-16, 25-22, 25-14)

Voleibalistele Focșaniului au avut, sâmbătă, 12 februarie și duminică, 13 februarie, două meciuri în Sala Liceului cu Program Sportiv Focșani. Sâmbătă, în competiția Campionatul Diviziei A2, în formula CSM 2007, junioarele focșănence, cărora li se adaugă senioara Delia Pădurean au trecut de CTF Mihai I București: 3-0 (25-16, 25-22, 25-18). Fetele antrenate de Cătălin Știrbu, Marian Apostu și Cosmin Popa nu au avut în nici un moment emoții legate de rezultatul final, chiar dacă meciul a fost foarte disputat, mai cu seamă, în setul al doilea. După victoria de sâmbătă, CSM Focșani 2007 a urcat pe locul al patrulea al clasamentului Seriei Est.

Echipa CSM Focșani 2007: Claudia Popa, Denisa Cara, Cătălina Ciubotaru, Ilinca Știrbu, Andra Damaschin, Delia Pădurean, Alessia Sima, Riana Bobeică, Flavia Obodariu, Valeria Robu, Ioana Bădin, Alexandra Diac, Miruna Pușcă.

Duminică, de la ora 14:00, junioarele Focșaniului, jucând pentru CSS, au întâlnit în derbiul Seriei A a Campionatului pe CSS Bacău. În tur, băcăoancele au câștigat cu 3-2. Ieri, la Focșani, s-au impus gazdele cu 3-1 (20-24, 25-16, 25-21, 24-14). A fost o dispută spectaculoasă între două echipe foarte bune! Oaspetele au fost conduse în primul set cu 12-8, dar au egalat la 12, a fost egal 14, au condus din nou până la 18-19, dar după egalitatea de la 19 nu s-au mai oprit până ce nu au câștigat setul. În al doilea set, CSS Focșani a condus de la un capăt la altul și s-a impus cu 25-16. Oasepetele au fost la conducere în setul al treilea, dar de la 19-12 pentru ele pe teren au fost doar focșănencele care s-au impus cu 25-22! Ultimul set a fost similar celui de-al doilea, diferit fiind doar scorul: 25-14.

Formația CSS Focșani: Claudia Popa, Denisa Cara, Cătălina Ciubotaru, Ilinca Știrbu, Andra Damaschin, Alessia Sima, Riana Bobeică, Flavia Obodariu, Valeria Robu, Ioana Bădin, Alexandra Diac, Miruna Pușcă.