Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

Tir sportiv, pușcă cu aer comprimat – Focșănenii juniori 1 Teodora Șușu și Lucian Puțaru au câștigat primele două etape de campionat național!

• Juniorul 1 David Ion și junioara 2, Denisa Sofian s-au clasat pe locurile 2

• Rezultatele din aceste competiții – criterii pentru alcătuirea loturilor naționale

Patru dintre trăgătorii de la CS Unirea-CSM Focșani 2007, pregătiți de profesorul Aurel Giurgea, s-au aflat între protagoniștii primelor două etape de campionat național de juniori, pușcă cu aer comprimat 10 metri, din acest an – a doua, încheiată la 29 ianuarie. Teodora Șușu a câștigat proba junioarelor 1 după o finală spectaculoasă, de mare interes pentru cei prezenți la competiție, și în care talentata trăgătoare de la Focșani și-a dovedit din plin calitățile pentru acest sport. Tot pe primul loc a terminat concursul și juniorul 1 Lucian Puțaru iar colegul său, David Ion, s-a clasat pe locul al doilea, ca și junioara 3, Denisa Sofian.

Etapa a 3-a a Campionatului Național va avea loc în perioada 10-13 februarie, la Oradea.

Rezultatele obținute la etapele de campionat național constituie criterii pentru alcătuirea loturilor naționale.