Baschet, Liga Națională – Joc echilibrat, încheiat cu victoria gazdelor!

• BC CSU Sibiu 97 – CSM Focșani 2007 87-80 (21-19, 19-19; 29-22; 18-20)

CSU Sibiu: Bogdan Constantin Băditașcu, Dan Lucas Tohătan (11 puncte+3 recuperări+3 pase decisive), Justas Tamulis (20+3+5), Monyea Durrell Pratt (5+2+2), Anton Grigorie Rotaru, Tanner Bryce McGrew (17+10+6), Rareș Cătălin Ardelean, Javion Coleman Blake (5+0+1), Luca Năstruț, James Junior Padgett (7+6+1), Rareș Uță (14+5+1), Mirel Claudiu Dragoste (8+3+1).

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (25+3+6), Cătălin Petrișor (4+2+1), Radu Paliciuc (2+0+1), Georgel Alexandru Burlacu (0+1+1), Aliaksandr Pustahvar (14+4+0), Pavle Reljic (12+6+6), Alexandru Bratosin (0+1+1), Lucian Țibîrnă, Demetris Antwaun Morant (2+7+1), Justin Baker (21+4+0), Adrian Vaida.

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Justas Tamulis – 20; Henri Raunaldo Wade Chatman – 25

Recuperări: Tanner Bryce McGrew – 10; Demetris Antwaun Morantn – 7.

Pase decisive: Tanner Bryce McGrew – 6; Henri Raunaldo Wade Chatman – 6.

La Sibiu, luni, 10 ianuarie, în Sala Transilvania, s-au întâlnit în Liga Națională de Baschet, două formații de forțe apropiate, așa cum le prezenta clasamentul la ora jocului. Iar desfășurarea partidei i-a dat dreptate clasamentului, întâlnirea dintre sibieni și focșăneni fiind foarte echilibrată, în mai multe momente ale jocului, inclusiv în ultimul sfert, fiind o diferență de scor de 1-2 puncte! Victoria gazdelor a fost decisă în sfertul al treilea, pe care oaspeții l-au început slab, l-au continuat mai bine, dar l-au terminat și mai rău decât l-au început. Scor, 29-22, adică exact ecartul de la final de meci.

Cel mai prolific jucător al Focșaniului, Chatman, care a evoluat toate cele 40 de minute, a înscris 25 de puncte, însă a ratat înscrierea altora, în condițiile în care a pus mingea în coș de doar 5 ori din 13 încercări de 3 puncte și de 4 ori din 7 încercări de 2 puncte! Iar Reljic nu a repetat prestația din meciul cu U BT Cluj-Napoca din etapa precedentă, având un procentaj de doar 38 la sută (3 din 8), la aruncările de 2 puncte și 33 la sută (1 din 3) la aruncările de 3 puncte. Ceilalți baschetbaliști ai CSM 2007 au fost în nota obișnuită.

În etapa următoare, penultima a turului, sâmbătă, 15 ianuarie, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă, de la ora 17:00, pe CS Municipal Galați.