• Concursul interjudețean a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute

Clubul Elevilor Sportivi Adjud, la prima participare într-o competiție oficială!

Cupa de Iarnă de la Bacău a reprezentat momentul în care Clubul Elevilor Sportivi Adjud, entitate nou înființată, prin care sunt reașezate în ordinea firească lucrurile în activitatea sportivă din municipiul de pe Trotuș, a intrat, în mod oficial în competiții. Foarte tinerii atleți pregătiți de profesorul Sorin Crăciun, care este și director interimar, au adus clubului prima medalie din existența sa, prin Carina Paruba, clasată pe locul 2, cu medalie de argint, la aruncarea greutății de 2 kg. copii 2, cu 10,39 metri. Daria Goldan, copil 2, a terminat pe locul 5 întrecerea la aruncarea greutății, cu 8,45 metri și pe locul 16 cursa de 200 metri, în 34,71 secunde, Denis Clatea s-a clasat pe locul 9 la 60 metri, copii 1, cu timpul de 8,45 secunde și pe locul 13 la 200 metri cu 29,05 secunde iar Răzvan Grama a încheiat pe locul 11 cursa de 200 metri copii 2, în 33,79 secunde și pe pozița a 16-a întrecerea la 60 metri , cu 9,59 secunde.

Clubul Sportiv Unirea, medalii de aur și bronz la Bacău!

Concurs Interjudețean „Cupa de iarnă” de la Bacău a avut la start și sportivii de la Clubul Sportiv Unirea Focșani pregătiți de antrenoarea Violeta Zaharia, care au obținut o medalie de aur pentru locul 1 obținut de Darius Mocanu la 60 metri copii 1, cu timpul de 7,87 secunde, același atlet primind și medalia de bronz pentru locul 3 pe care a încheiat cursa de 200 metri, timp – 27,30 secunde. Colegii de club ai lui Darius Mocanu au încheiat competiția astfel: Patrick Negoiță, locul 6 la 200 metri cu 31,84 secunde și locul 7 la 60 metri cu 8,87 secunde, Miruna Batog, locul 9 la lungime copii 2, cu 4,14 metri, Mario Nișcoveanu, locul 6 la greutate copii 2, cu 7,16 metri și Amalia Păun, locul 5 la 50 metri copii 3, cu 7,98 secunde.

După competiție, organizorii au postat pe pagina de facebook Atletism Bacău un mesaj din care redau: ”Mulțumim copii frumoși pentru că ne-ați onorat venind din atâtea locuri să alergați la Cupa de iarna – Bacău 2021. Felicitări tuturor pentru reușite si curajul de a alerga într-o competiție. Mulțumim antrenorilor și părinților că îi încurajează și îi susțin să facă sport. … Emoțiile copiilor sunt de neprețuit. Și au fost din belșug. Unii chiar acum au făcut primele ture într-un concurs. Așa cum știți, atât bucuria podiumului cât și lacrimile până la el au un efect benefic pentru oamenii ce vor fi. Felicitări tuturor pentru că faceți să se întâmple aceste experiențe de care copiii au atâta nevoie!!”.