Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

Claudia Prisecaru, sportiva de la CSM Focșani 2007, pregătită de profesorul Cristian Orza, a câștigat sâmbătă, la Botoșani, titlul de vicecampioană a României la cros senioare. Pentru Claudia, specialistă a probei de 3000 metri obstacole, medalia de argint obținută în cursa de cros de 8000 metri reprezintă un rezultat foarte bun obținut în competiția cu alergătoare consacrate în probele lungi sau/și de șosea. În urma clasării pe locul al doilea la Campionatul Național, Claudia Prisecaru a fost inclusă în echipa de cros a României pentru Campionatul European programat să aibă loc la Dublin, la 11 decembrie. În acest an, eleva profesorului Cristian Orza a alergat 5000 metri la Balcaniadă, cu locul 5 și record personal, a obținut medalia de bronz cu record personal la aceeași competiție, este campioana României la 3000 metri în aer liber și vicecampioană la 3000 metri în sală, este vicecampioana României la 3000 metri obstacole. A fost în echipa României la Campionatul Europei pe echipe, unde s-a clasat a șasea la 3000 metri și a terminat pe locul al treilea la 3000 metri la Manchester Invitational. La Campionatul European de cros de la Dublin, în Irlanda – competiție a cărei desfășurare depinde de nivelul pandemiei de coronavirus – Claudia Prisecaru își poate încununa cu un nou rezultat de prestigiu un an de performanțe de prim nivel național și internațional!