Baschet, Liga Națională – Meci pierdut după un sfert 4 de uitat!

• Rapid București – CSM Focșani 2007 84 – 77 (12-23, 24-24, 22-23, 26-7)
  • La intrarea în ultimul sfert, focșănenii conduceau cu 70-58!

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (18 puncte+2 recuperări+6 pase decisive), Cătălin Petrișor (0+1+4), Denis Miron, Radu Paliciuc (0+2+0), Georgel Alexandru Burlacu (6+2+0), Aliaksandr Pustahvar (21+5+1),          Pavle Reljic (9+3+5), Denis Nacu, Alexandru Bratosin (0+1+1), Lucian Țibîrnă (0+3+2), Justin Baker (23+4+1), Adrian Vaida.

Rapid București: Luca Mihail Vasile (11+5+3), Jadon Michael Stanley Cohee (18+3+4), Bogdan Costin Penciu, Vasile Odagiu (2+0+0), Laurențiu Dumitrescu, Ștefan Cristian Popa (0+0+1), Wilhelm Brosser, Michael Javonte Hope (14+9+8), Jordan Teddy Swopshire (9+2+2), Dumitru Mădălin Potcoavă (0+1+0), Erik Jerome Copes (30+19+1), Baris Aktas (0+1+1).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Copes – 30; Baker – 23.

Recuperări: Copes – 19; Pustahvar – 5.

Pase decisive: Hope – 8; Wade Chatman – 6.

În prima etapă a ediției 2021-2022 a Campiontului Ligii Naționale la baschet masculin CSM Focșani 2007 a jucat, sâmbătă, 2 octombrie în deplasare, la Rapid București. Focșănenii au avut un prim sfert foarte bun, pe care l-au încheiat cu un avans de 11 puncte. După ce au fost conduși cu 8-6, au preluat inițiativa, s-au apărat cu siguranță, au recuperat, au trimis mingea în coș și s-au distanțat, atac după atac până la 23-12. Sferturile 2 și trei au fost, practic, egale cu mențiunea că în al treilea oaspeții au terminat cu plus 1. La începutul sfertului 4, CSM Focșani 2007 avea un avans de 12 puncte, care, în mod normal ar fi fost suficient pentru câștigarea meciului. Nu s-a întâmplat așa, pentru că oaspeții au avut zece minute pe care ar trebui să le uite repede: au ratat aruncare după aruncare, de la 2 puncte sau trei puncte, în timp ce rapidiștilor le-a ieșit cam totul! În consecință, avantajul focșănenilor s-a topit. După 80-77, nu au reușit să treacă mingea prin inel, pe rând, Baker, Wade Chatman, Reljic, Pustahvar de două ori și partida s-a încheiat cu o victorie a gazdelor care părea greu de obținut la intrarea în ultimul sfert.

Miercuri, 6 octombrie, de la ora 17:00, CSM Focșani 2007 va juca în Sala Polivalentă cu CSM VSKC Miercurea Ciuc.