• CSM Focșani 2007 – CSM București 30-26 (14-19)

CSM Focșani 2007: Marocico,  Cloșcă, Rusu – Ragea – Mănescu – 2, Popovici, Drăgan, Miroiu – 2, Marjanovic – 13, Hrimiuc – 4, Mocanu, Rață – 1, Krstevski – 1, Marijanac – 1, Eros – 2, Makrishin – 3.

Antrenor: Dalibor Cutura.

CSM București: Bucătaru, Merlă, Baciu – Teixeira, Capotă, Botea – 7, Jerebie, Rotaru – 1, Mitu, Tărîță – 7, Szasz – 2, Ungureanu, Asoltanei – 6, Turcu, Onyejekwe – 1, Aslanian – 2.

Antrenor: Eliodor Voica.

Echipa de handbal a CSM Focșani 2007 a reușit, duminică seara, a doua victorie consecutivă în actuala ediție de campionat. În Sala Polivalentă, într-o partidă care a început la ora 18:30, focșănenii s-au impus cu 30-26 (14-19), în fața puternicei formații a CSM București, în care se aflau cinci jucători convocați la Naționala de seniori a României pentru stagiul de pregătire din perioada 5-8 septembrie. În contrapartidă, gazdele propuneau un singur convocat la Națională, pe Bogdan Mănescu, cel ce a și plecat în cantonament cu autocarul CSM București, care s-a întors în Capitală imediat după meci. Așa cum observa în declarația de după joc antrenorul bucureștenilor Eliodor Voica, partida a avut două perioade clar delimitate în evoluția celor două grupări. În prima repriză, CSM Focșani 2007 a fost de nerecunoscut prin raportare la jocul încheiat cu victoria de la Timișoara. Focșănenilor nu le-a reușit aproape nimic în apărare – au primit 19 goluri, multe pentru o formație al cărei punct forte este defensiva, au mers ceva mai bine în atac – 15 goluri marcate CSM București este o producție rezonabilă. Per ansamblu, formația Focșaniului a părut îngenunchiată în primele 30 de minute. Prestația sa inconsistentă din prima parte a întâlnirii poate fi pusă și pe seama a ceea ce stâlpul apărării CSM 2007, Marius Ragea, numea tot în declarația de după meci „momentele prin care trece echipa”. De la cabine, din pauză, a revenit parcă o altă formație a Focșaniului. A revenit o echipă în adevăratul sens al cuvântului – motivată, solidară, ce și-a recăpătat tonusul și culoarea în joc! Și-a reamintit că reprezintă o forță în handbalul din România și a început să joace cum nu prea am văzut-o de multe ori. În apărare a devenit de netrecut, începând cu Marocico, bine protejat și de jucătorii din fața sa, iar în atac au reapărut inspirația și eficiența. Diferența de cinci goluri din minutul 30 s-a menținut puțin, după care a început să scadă. De la 21-23 cât era în minutul 43 a urmat o serie de cinci goluri consecutive ale CSM 2007 și în minutul 52 s-a făcut 26-23. Devenea evident că oaspeții nu mai puteau întoarce rezultatul! Până la final, bucureștenii au mai înscris de trei ori, focșănenii, de patru ori și istoria meciului a consemnat un excepțional, în condițiile date, 30-26! Gazdele au fost susținute pe toată durata meciului de formidabila lor galerie, dar și, în multe momente, de tot publicul prezent în Sala Polivalentă. Până la urmă a fost o victorie a dăruirii, a valorii grupului, a calităților individuale indiscutabile a jucătorilor Focșaniului și a profesionalismului întregii bănci tehnice a CSM 2007. O victorie necesară, meritată, a handbalului focșănean al cărui potențial poate aduce mari satisfacții dacă oamenii care îi decid existența vor fi alături de el! Cum? Cu respect, cu finanțare, cu prețuire, așa cum îl prețuiesc cei care i-au fost alături în prea lungile luni de incertitudine și i-au fost și la prima întâlnire cu el în Sala Polivalentă din martie 2019 încoace!

Lovitura de începere a meciului a fost dată de invitatul special al gazdelor, Alexandru Golea, conducătorul de joc al Naționalei de cadeți a României, căpitanul și conducătorul de joc al echipelor de juniori 1 și juniori 2 ale CSM Focșani 2007, ambele clasate pe locul 5 în turneele finale din acest an, golgeterul turneului final al juniorilor 2!

În următoarea etapă, duminică, 19 septembrie, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare, la HC Buzău.