Prima sărbătoare câmpenească de la izbucnirea pandemiei de Covid-19 va avea loc duminică la Vidra. Consiliul Local Vidra în colaborare cu Obștea Viișoara și Obștea Ruget organizează „Sărbătoarea satelor Vidrene“. Manifestarea cultural artistică va avea loc în Dealul Rugetului, un platou frumos din comuna Vidra, începând cu ora 13.00. „Vă invităm să petreceți câteva ore pe un platou frumos cu priveliști spectaculoase, cu standuri cu produse românești. Suprafața de teren asigură spațiul necesar distanțării și respectării măsurilor legale de protecție antiCOVID. În acest context vă cer ca împreună să respectăm toate aceste măsuri deja cunoscute de toată lumea“, a declarat primarul comunei Vidra, Silviu Pintilie. Pe scena care va fi amplasată pe Dealul Rugetului vor cânta pentru cei prezenți mai multe formații de dansuri populare în frunte cu artistul de muzică populară Constantin Enceanu.