Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Baschet, Liga Națională – Focșănenii au început returul cu înfrângere la Pitești!

• FC Argeș Pitești – CSM Focșani 2007 90-73 (21- 26, 27–16, 22–13, 20-18)

CSM Focșani 2007: Jimmie Lee Taylor III (15 puncte,+8 recuperări+3 pase decisive), Cătălin Petrisor (5+1+5), Milos Krivokapic (8+3+3), Denis Miron, Milos Pesic (22+4+2), Robert Alan Sampson (11+5+0), David Antonescu (5+2+0), Așexanderu Bratosin, Lucian Țibîrnă, Dorde Simeunovic (5+4+2), Nicolae Mădălin Ciucă.

Antrenori, Petruț Mihai, principal, Florin Munteanu, secund

FC Argeș: William Gary Talton II (10+4+1), Dragoș Axinte, Radu Gheorghe Voinescu (2+1+1), Tudor Gheorghe (18+2+3), Goran Gajovic (13+5+5), Bogdan Popa (2+1+0), Nikola Jevtovic (10+4+1), Tony Cal Bishop Jr (6+8+1), Mihai Marius Maciucă (8+0+2), Toarlyn Lavon Fitzpatrick (5+5+1), Rares Uță (10+2+5).

Antrenor, Tudor Costescu

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Tudor Gheorghe – 18; Miloș Pesic – 22.

Recuperări: Tony Cal Bishop Jr. – 8; Jimmie Taylor III – 8.

Pase decisive: Goran Gajovic – 5; Cătălin Petrișor – 5.

În primul joc al returului Campionatului Ligii Naționale, ediția 2020-2021, în turneul de la Pitești, CSM Focșani 2007 a întâlnit duminică, 14 martie, de la ora 19:00, formația gazdă, FC Argeș. Focșănenii au avut un început de meci foarte bun, reușind să-și adjudece primul sfert cu 26 -21. Începând din sfertul al doilea, piteștenii și-au reglat mecanismul de joc, și-au pus în valoare posibilitățile de schimb mai productive decât ale oaspeților și au dominat partida. Diferențele de scor au fost rezonabile, câte 9 puncte în sferturile 2 și 3 și doar 2 puncte în ultimele zece minute. Comparația prestației liderilor de echipă a fost ușor în avantajul CSM Focșani 2007, însă diferența de calitate a loturilor în ansamblul lor a fost decisivă în stabilirea rezultatului final. Piteștenii au făcut, începând din sfertul al doilea, un marcaj extrem de strâns la principalii jucători focșăneni care au resimțit de la jumătatea jocului oboseala acumulată în urma eforturilor de până atunci și, implicit, au început să piardă din eficiență.

CSM Focșani 2007 a făcut, totuși, un meci foarte bun și au contribunit la foarte bunul spectacol baschetbalistic de duminică seara, din Sala Trivale din Pitești. După meciul cu FC Argeș, focșănenii au rămas pe locul 10 al clasamentului, pentru că și gălățenii, cu care se aflau la egalitate de puncte au pierdut duminică: CS Municipal Galați 57 – 74 CS SCM Timișoara. Ieri, de la ora 17:00, CSM Focșani 2007 a întâlnit în turneul de la Pitești ocupanta la zi a primului loc al clasamentului, CSU Sibiu, iar astăzi va avea zi liberă.