Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

• CSȘ Focșani – CSM Focșani 2007 30-30 (14-14)

CSȘ Focșani: Nichițelea, Iorga – 1 gol, Marius Duțulescu, Eduard Duțulescu  – 11, Gheorghiță – 8, Neagu, Ionel – 2, Istrate – 5, Bardac, Bîrlă, Mijalkovic, Boghian – 1, Cabalortă, Burcezan – 2, Buzămurgă.

Antrenor, Lucian Tucan

CSM Focșani 2007: Vișan, Zaharia  – Golea – 12, Bari – 2, Valentin Bogdan – 3, Filip, Muraru – 2, Bouroș, Abeaboeru – 2,Partene, Ciubotaru, Rotaru, Toboșaru – 9, Gavrilă.

Antrenori, Marius Partene și Iulian Neață

Turneul de handbal al returului seriei D a Campionatului Național al juniorilor 1, ediția 2020-2021, a debutat, ieri, în Sala Polivalentă, cu întâlnirea dintre cele două reprezentante ale Focșaniului – Clubul Sortiv Școlar, pregătită de antrenorul emerit Lucian Tucan și CSM 2007, pregătită de Marius Partene și Iulian Neață. În tur, câștigaseră jucătorii de la CSM 2007 și se anunța o dispută strânsă între o formație, câștigătoarea din tur, care dorea să arate că atunci nu a fost o întâmplare, și învinsa de atunci, care dorea să-și ia revanșa și să urce pe locurile de calificare în Grupa Valoare.

A rezultat un meci echilibrat, în care elevii porofesorului Tucan au condus în cae mai mare parte. În prima repriză, diferențele de scor au fost de 1-2 goluri iar în pauză s-a intrat cu egal 14. La începutul reprizei a doua, CSȘ s-a desprins treptat până la un avans de șase goluri, 21-15 și părea scăpată în câștigătoare. Jucătorii de la CSM 2007 s-au regrupat, au recuperat gol cu gol și au întrat în ultimul minut și jumătate cu un gol avans. Au fost egalați la 30, au avut mingea în ultimele zeci de secunde, însă nu au putut să marcheze pentru victorie. Egalul lasă deschisă poarta calificării pentru oricare dintre formațiile focșănene. Chiar pentru amândouă în condițiile în care ar obține victorii în meciurile pe care le mai au de disputat! Cei mai buni marcatori au fost, previzibil, Gheorghiță și Eduard Duțulescu, de la CSȘ și Golea  – cel mai bun jucător al meciului și Toboșaru, de la CSM 2007 Însă totți handbaliștii care au evoluat ieri în meciul interfocșănean au contribuit la realizarea unui bun spectacol handbalistic.

În celălalt meci al zilei de ieri, CSS Ploiești – Arribium Măcin 37-28 (16-14). Joi, 4 martie, de la ora 13:00 vor juca CSM Focșani 2007 cu CSM Ploiești iar de la ora 15:40, Arrubium Măcin, cu CSS Medgidia.