• CSM Focșani 2007 – CS Municipal Galați 89-85 (22-24, 26-25, 23-18, 18-18)

CSM Focșani 2007: Taylor III (13 puncte+9 recuperări+3 pase decisive), Petrișor 7+3+7), Pesic (29+2+5), Antonescu (6+1+0), Simeunovic (10+6+0), Krivokapic (15+2+7), Miron, Sampson (9+4+0), Bratosin, Țibîrnă, Ciucă, Olaru.

CS Municipal Galați: Negoițescu, Hamilton (12+2+1), Bruncevic (22+8+2), Vlad (10+2+8), Brown (14+0+1), Grecu, Brandon (7+2+2), Eads III (8+3+2), Ardelean, Ciotlăuș (0+3+2), Sturanovic (12+o+5).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Pesic – 29; Bruncevic – 22

Recuperări: Taylor III – 9; Bruncevic – 8

Pase decisive: Petrișor – 7; Vlad – 8.

Echipa de baschet seniori a CSM Focșani 2007 a jucat, duminică seara, ultima partidă din turul campionatului Ligii Naționale, ediția 2020-2021. Într-o partidă restantă din turneul 6 al campionatului, în Sala Polivalentă, echipa focșăneană a întâlnit pe CS Municipal Galați, formație în fața căreia nu reușise, de la înființarea sa, nici o victorie în campionat în Liga Națională. Miza meciului erau cele două puncte cuvenite învingătoarei pentru a clasare între primele 10 la finalul primei părți a competiției. Antecedentele îi dădeau pe gălățeni ca favoriți, dar gazdele au arătat că au argumente solide pentru a pretinde victoria. Pe care au și obținut-o, producând o semisurpriză!

A fost un meci echilibrat, dovadă fiind diferențele de scor cu care s-a încheiat fiecare dintre cele patru sferturi. În primul, gălățenii au avut și un avans de 9 puncte, 15-24, dar finalul de sfert al fost al focșănenilor, care s-au apropiat la două puncte, 22-24. În sfertul 2, focșănenii au recuperat un punct din cele două cu care erau în pasiv după 10 minute, însă în sfertul 3 s-au impus cu 23-18, punând între ei și adversari o distanță de 4 puncte, ce s-a dovedit suficientă în ultimul sfert pentru a decide câștigătoarea meciului.

Finalul s-a jucat, totuși, pe principiul care pe care, cu oaspeții revenind de la 87-80, la 88-85, însă Miloș Pesic, cel mai bun jucător de pe teren, a transformat două libere, a dus scorul la 89-95 când  mai erau cinci secunde de joc. Și totul se încheiase. CSM Focșani 2007 mai reușea un moment pentru istorie întâlnirilor de baschet  cu CS Municipal Galați: o bătea în premieră de când este în Liga Națională! A fost o victorie obținută după o prestație foarte bună a echipei Focșaniului, ajunsă la un nivel de coeziune și omogenitate care îi permit să spere la mai mult în actuala ediție de campionat!

În cel de-al doilea meci al turneului din Polivalentă, de asemenea restanță din turneul 6, CS Municipal Galați a dispus după prelungiri cu 86-79 pe CSM VSKC Mirecurea Ciuc.

În urma acestor rezultate, CSM Focșani 2007 se află la finalul turului pe locul 10 al clasamentului, cu 17 puncte, ca și CS Municipal, Galați, în urma lui Dinamo București, care are 19 puncte. Returul este programat să se desfășoare în perioada 27.02. -12.05.2021.