Ediția: Sâmbătă 18 Mai 2024. Nr. 6627

Atletism, Campionatul Național de sală, etapa a 2-a – Corina Ilinoiu, a doua la U 20 la 400 metri

• Andreea Tănase a încheiat cursa pe locul al treilea

Etapa a doua a Campiontului Național de atletism pentru seniori, tineret și juniori, ale cărei întrecerti au avut loc la București, în sala din Complexul Sportiv Lia Manoliu, vineri, 22 și sâmbătă, 23 ianuarie, a avut la start și patru fete de la CSM Focșani 2007, care concuraseră și la etapa I, la Bacău, cu o săptămână mai înainte – Corina Ilinoiu, Andreea Tănase, Karina Toader și Alexandra Ioana Banciu. Toate au luat startul în proba de 400 metri plat. Corina Ilinoiu s-a clasat a doua, cu 59,12 secunde, urmată de Andreea Tănase, cu 59,45 secunde. Karina Toader a încheiat cursa pe locul 10, cu timpul de 64,40 iar Alexandra Ioana Banciu, pe 12, cu 65,76. Corina și Andreea au coborât cu câte două secunde sub timpul obținut la etapa I, înregistrând un progress ce poate fi mai substanțial până la etapa finală a juniorilor, care va fi în zilele de 26 și 27 februarie. Cele patru atlete, ca și colega lor, Alexia Cotoi, sunt pregătite de profesorul Marius Batog. Împreună, aceste sportive au câștigat un număr impresionant de medalii la competițiile naționale din 2020, la individual și la ștafete!