Ediția: Luni 29 aprilie 2024. Nr. 6614

• CSM 2007 LPS Focșani – ACS U BT Cluj Napoca 60-69 (11-19, 11-22, 22-17, 16-10)

Baschetbaliștii U 18 ai CSM 2007 LPS Focșani au avut ca oaspeți duminică, 1 martie, de la ora 10, în Sala Polivalentă, pe clujenii de la ACS U BT. Înainte de joc, tinerii baschetbaliști au oferit flori de 1 Martie doamnelor și domnișoarelor din tribune, inclusiv oaspetelor venite să susțină formația oaspete! Cele două echipe s-au întâlnit în runda a șasea a grupei 1 A a Campionatului Național.

A fost prima etapă a returului în care ACS U BT a pornit din postura de lider cu victorii pe linie, în timp ce focșănenii erau pe locul al doilea, cu trei victorii și două înfrângeri. Cele două echipe s-au întâlnit la Cluj-Napoca la 20 februarie. Partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, cu 81-68, dar oaspeții evoluaseră foarte bine arătând că se pot bate pentru un loc în Final Four. Duminică, 1 martie, pe teren propriu, au început, însă timorați – oricum, fără concentrarea necesară, un meci pe care aveau să-l termine în forță. Pe un asemenea fond au ratat foarte mult, au pierdut mingi pe care clujenii le-au exploatat fără ezitări și și-au adjudecat primele două sferturi la diferențe de opt, respectiv 11 puncte și și-au asigurat un avans care părea liniștitor la pauză: 41-22 pentru ei. Partea a doua a jocului a dus în teren o echipă a Focșaniului cu un cu totul al tonus! A fost mai agresivă în apărare, a recuperat, a contraatacat și a înscris puncte importante cu care a câștigat cu 22-17, sfertul al treilea și cu 16-10 pe ultimul. A fost insuficient pentru a produce formației clujene prima defecțiune în campionat, dar ar trebui să fie suficient ca focșănenii să-și de a seama că în eventualitatea – mai mult decât posibilă, a întrării în Final Four, pot obține un rezultat pozitiv în jocul cu principala favorită la titlu, U BT Cluj Napoca.

Duminică, 8 martie, CSM 2007 LPS Focșani va întâlni în Sala Polivalentă, pe CSU Ploiești.